بلاروس یک رزمایش بزرگ در مرز با اوکراین برگزار می کند


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مقامات دفاعی بلاروس شامگاه سه‌شنبه اعلام کردند که نیروهای مسلح این کشور تمرینات سه روزه خود را در مرز مشترک با اوکراین برای ارزیابی آمادگی نیروهای خود آغاز کردند.

به گزارش فاکس نیوز، وزارت دفاع بلاروس اعلام کرد که این رزمایش ها قرار است از ۱۲ تا ۱۴ جولای (سه شنبه ۲۱ ژوئیه تا پنجشنبه ۲۳ جولای) ادامه داشته باشد و میزان آمادگی نیروها برای انجام ماموریت های رزمی را مورد ارزیابی قرار دهد. این رزمایش در منطقه گومل در مرز اوکراین برگزار خواهد شد.

وزارت دفاع بلاروس اعلام کرد که این رزمایش‌های نظامی به ارزیابی آمادگی یگان‌های نظامی در منطقه محدود نمی‌شود، بلکه مسائل ایجاد و عملیاتی کردن سیستم‌های ارتباطی را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد. آموزش تاکتیکی و ویژه توسط سرلشکر اولگ میشچنکو، رئیس اداره ارتباطات ستاد کل نیروهای مسلح بلاروس نظارت خواهد شد.

اعلام مانورهای نظامی اخیر بلاروس در نزدیکی مرز شمالی اوکراین تنها یک ماه پس از آن صورت می گیرد که مینسک اعلام کرد که نیروهایش تمرینات آمادگی رزمی را آغاز کرده اند.

در اوایل ژوئن، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت که خطر حمله زمینی بلاروس در حمایت از روسیه بسیار کم است، اما خاطرنشان کرد که اوکراین برای همه خطرات تهاجم آماده می‌شود.


رئیس جمهور بلاروس

در حالی که زلنسکی مسکو را به تلاش برای کشاندن مینسک به جنگ متهم کرده است، مقامات غربی معتقدند الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، تنها رهبر اروپایی حامی مسکو، تلاش می کند وارد جنگ شود و بدون تردید از ولادیمیر پوتین حمایت کند.

در آغاز ماه، لوکاشنکو اعلام کرد که ادامه محاصره “کالینینگراد” توسط لیتوانی یک “اعلام غیر رسمی جنگ” است. وی همچنین بارها نسبت به پرواز هواپیماهای آمریکایی و ناتو حامل کلاهک هسته ای ابراز نگرانی کرد. پیش از این برخی خبرها حاکی از درخواست رئیس جمهور بلاروس از مسکو برای استقرار سلاح هسته ای در بلاروس بود.

رئیس جمهور بلاروس روز سه شنبه در مراسم تجلیل از فارغ التحصیلان مدارس نظامی و افسران ارشد از سیاست غرب انتقاد کرد و نسبت به عواقب آن هشدار داد.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید