بررسی افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در کمیسیون اجتماعی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره جلسه امروز (یکشنبه ۲۱ خردادماه) این نهاد گفت: مصوبه شورای عالی کار است و با مصوبه هیات وزیران تفاوت دارد. . .

وی افزود: اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس بر این باورند که مصوبه هیئت وزیران با قوانین مربوطه از جمله ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی مغایرت دارد، زیرا در این ماده آمده است که سازمان تامین اجتماعی مکلف به پرداخت کلیه مستمری ها، از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بقیه زنده ها.» وقتی کمتر از یک بار در سال نباشد با احتساب افزایش هزینه زندگی باید با تصویب هیأت وزیران افزایش یابد.

الانصاری گفت: دولت اعلام کرد تورم امسال حدود ۳۸ درصد بوده است، اگر بخواهیم به اصل ۹۶ توجه کنیم، دولت برای افزایش مستمری بگیران تامین اجتماعی عددی کمتر از این رقم را در نظر نگیرد. این پیشنهاد به هیات وزیران نیز ارائه شد و این تورم ذکر شد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: در مصوبه هیات وزیران که بخشی از مستمری بگیران را از این حق مقرر در اصل ۹۶ محروم کرد، معتقدیم باید در این مصوبه تجدید نظر شود، چرا که شرایط لازم را ندارد. حق این کار را دارد. مطابق با قانون است.” ظاهراً رئیس جمهور به آقای مخبر دستور داده است که این افزایش حقوق با در نظر گرفتن مشکلات معیشتی بازنشستگان صورت گیرد.

وی تاکید کرد: در صورتی که دولت در تصمیم خود تجدید نظر کند و همان معیارهای مطرح شده در پیشنهاد اولیه شورای عالی کار را در نظر بگیرد به نتیجه مطلوب دست خواهیم یافت.

الانصاری با اشاره به میهمانان حاضر در جلسه خاطرنشان کرد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونین وی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان بازنشستگان مختلف و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز دارند.