با پذیرش خودرو در بورس کالا، بستر شفاف برای خرید و فروش فراهم می شود


نمایندگان در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا از سال گذشته به بحث و تبادل نظر پرداختند. این طرح با استقبال بسیاری از مسئولان و کارشناسان مواجه شد و با استقبال خوبی مواجه شد اما به دلیل ابهام در مجلس نمایندگان به تصویب نرسید تا اینکه سال گذشته تصمیم بر این شد که برخی خودروها با شرایط خاصی وارد بورس شوند. پایه آزمایشی .

با پذیرش خودرو در بورس کالا، بستر شفاف برای خرید و فروش فراهم می شود

بر اساس این خبر، روح الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نمایندگان گفت: در بحث تولید و عرضه خودرو، طرحی مشتمل بر ۲۰ ماده تهیه شد که هم اسقاط خودرو و هم خرد کردن خودرو را در بر می گرفت. عرضه خودرو در بورس کالا مطرح شد.»

وی با تاکید بر اینکه عرضه خودرو در بورس کالا می تواند بازار خودرو را کنترل کند و قیمت ها را شفاف کند، گفت: تجربه موفق عرضه سیمان در بورس کالا را شاهد بوده ایم چرا که با عرضه، قیمت این کالا کاهش چشمگیری داشته است. در مبادله.” در گذشته که سیمان در بورس معامله نمی شد، بحث های مختلفی مطرح می شد، مثلا بحث برق رسانی به واحدهای سیمانی و موضوع جلوگیری از احتکار که اتفاق می افتاد، همه در سیمان پررنگ بود.

یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس توضیح داد: ما معتقدیم این شفافیت و کاهش قیمتی که در سیمان اتفاق افتاد در مورد خودروها هم وجود دارد یا اینکه عرضه خودرو در بورس کالا شفاف می شود و رانت و رانت و دلالی ممنوع است.»

ایزدخا با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد خودروهای تولیدی سالانه برای مصرف خریداری نمی شود، گفت: به قصد خرید و فروش و کسب سود دو برابری که برخی به دنبال آن هستند به فروش می رسد. برای جلوگیری از این اتفاق، بحث عرضه خودرو در بورس کالا با شرایط ویژه مطرح است.

وی گفت: برخی مدعی شده‌اند که این در شرایطی است که اگر خودرو وارد بورس کالا می‌شد، قیمت متفاوتی داشت و بلامانع بود، اما اینطور نیست.

یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس توضیح داد: موضوع عرضه خودرو در بورس کالا ساماندهی شده و شرایط آن را شفاف سازی کرده ایم. با عرضه خودرو در بورس می توان از فروش کاذب جلوگیری کرد.

آقای امیرحسن کاکایی کارشناس صنعت خودرو معتقد است عرضه خودرو در بورس کالا باعث شفافیت قیمت ها می شود. تا زمانی که قیمت گذاری دیکتاتوری است و این رانت خواری ملی است، اکنون از نظر قوانین و سیاست ها بهترین راه فروش خودرو در بورس است که می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

آل یعقوبی، مدیر عملیات بازار بورس کالای ایران گفت: بستر لازم برای فروش خودرو در بورس کالا فراهم شده است تا خودرو با استفاده از بازار رقابتی و شفاف، با قیمت عادلانه به دست مصرف کننده برسد. بازار در بازار فروش ندارد، خارج از بورس است تا به ایجاد نظم در بازار خودرو کمک کند و خریداران با اطمینان از تداوم عرضه خودرو در بورس رفتارهای هیجانی از خود نشان ندهند.

به گفته یعقوبی، اطلاعیه عرضه در سایت بورس کالا در دسترس عموم قرار گرفته است و زمان ثبت درخواست از یک روز پس از اعلام عرضه تا ساعت ۸:۳۰ روز بورس کالا می باشد. معامله. . پس از آن، جلسه معاملات فروش خودرو از طریق معاملات مزایده برگزار می شود.

حسین عادل زاده، مدیرعامل کارگزاری ذی صلاح در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا با اشاره به طرح بررسی شده و نهایی اعلام شده در مجلس، گفت: زمانی که طرح تنظیم بازار و صنعت خودرو در حال انجام است، دستور کار بر اساس عرضه بود. خودروهای موجود در بورس کالا که بدون شک مزایای عرضه سایر کالاها در بورس کالا را به همراه داشت، مشروط بر اینکه چنین طرحی ارائه شود.

عادل زاده گفت: اکنون پس از نوساناتی که در ماه های اخیر در حوزه خودرو شاهد بودیم، به نظر می رسد سازمان بورس و اوراق بهادار با پذیرش خودرو در بورس کالا بتواند بستر شفافی را برای خرید و فروش خودرو فراهم کند. به عبارت دیگر عرضه این محصول در بورس کالا را می توان به فال نیک گرفت، زیرا معامله خودرو در بورس کالا بر اساس قوانین و مقررات خاصی صورت می گیرد و کاملا شفاف است.

و در مورد سهولت ثبت نام در بورس کالا و روند خرید خودرو از آن گفت: متقاضیان کار در بورس کالا می توانند مراحل ثبت نام را تکمیل کنند، کد بورس را دریافت کنند و خودرو را خریداری کنند، تمامی این مراحل. از طریق شرکت های کارگزاری.» میانجیگری مؤثر نیز می تواند انجام شود.

از سال گذشته پس از بحث عرضه خودرو در بورس شاهین و اخیرا وانت کارا بهمن موتور نمایش داده شد. اکنون با عرضه این خودرو در بورس، قیمت آن پس از عرضه در بورس ۹۷ میلیون و در بازار آزاد حدود ۴۰ میلیون کاهش قیمت داشته است.
کارا کارا تک محفظه ای که قبل از معرفی در بورس کالا ۳۵۰ میلیون معامله می شد، اکنون در بازار آزاد ۳۱۶ میلیون معامله می شود! البته قیمت آن در بورس کالا به ۲۹۰ میلیون رسید.

مشتریان برای شرکت در مزایده و خرید خودرو باید در بورس کالا حضور داشته باشند که به دو صورت حضوری و الکترونیکی امکان پذیر است. در روش مقابله، مشتری به یکی از شرکت های کارگزاری دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه و مدارک و فرم های مورد نیاز را تکمیل می کند. پس از بررسی مدارک توسط بورس کالا، توکن مشتری صادر می شود.

در روش الکترونیکی مشتری با کد سجام با مراجعه به سامانه کارگزاری آنلاین کد ملی خود را وارد کرده و از سامانه سجام پیامکی حاوی رمز دریافت می کند. با وارد کردن رمز دریافتی، اطلاعات مشتری از سامانه سجام فراخوانی و به بورس کالا ارائه می شود و با توجه به احراز هویت در فرآیند ثبت نام سجام، توکن مشتری توسط بورس کالا صادر می شود.