باید از ایستادگی امام در مقابل دنیا شجاعت بیاموزیم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سید حسن خمینی امشب (۱۳ خرداد) در برنامه «صف افال» که از شبکه یک سیما پخش می شود، با بیان اینکه امام در تاریخ خود نمادی از رویاهای مردم ایران است، گفت: امام خمینی (ره) در تاریخ خود نماد رویاهای مردم ایران است. گفت: وقتی امام آمد، سنت با عظمت حکومت کرد اکثر مراسم تشییع جنازه ثبت شده در جهان با هیاهوی زیادی برگزار شد. چه شد که بر قلب ها حکومت کرد؟ . این سوال بسیار مهمی است

وی افزود: امام چنان قداست یافته است که مردم به نام او سوگند یاد کرده اند. جنگیدند، انقلاب کردند.

حسن خمینی به خاطر می آورد که مردم قبل از انقلاب چه رنج هایی کشیده اند و : در زمان رضاشاه استبداد عمیقی داشتیم. آزادی ای که انسان ها در سرنوشت خود دارند نمونه بزرگی است; یعنی مردم باید سرنوشت خود را از دل انتخابات بگیرند.

تولیت حرم امام با بیان اینکه یکی از صفات شجاعت امام است گفت: لحظه ای که ایشان را در سال ۴۳ بردند گفتند ماشین ما به سمت دریاچه نمک می رود و مطمئن بودم که می خواهند مرا ببرند تا اعدام شوم و دیدم. که نترسیدم

وی تاکید کرد: شجاعت را باید از امام بیاموزیم; شجاعت به معنای تمایل به خرج کردن پول، زندگی و شهرت است. ما باید امام را به عنوان نماد ارزش ها و آرمان ها حفظ کنیم.

تولیت امام خمینی او را تربیت کنید وی با بیان اینکه نگاه امام به محرومان است، گفت: امام تاکید خاصی دارد آه تو با توجه به مستضعفین و کلبه نیشینانگ مسئولان را تهدید می کنند تا با محرومان مواجه نشوند.

آقای حسن خمینی: ما باید با تمام وجود از محرومان و مستضعفان حمایت و دوست بداریم. تبلیغ کننده: اولین شرط یک مسئول این است که بتواند مشکلات مردم را حل کند. یعنی باید طعم محرومیت را بچشید و محرومیت را از بین ببرید.

برخی در پاسخ به سوالی معتقدند سیاست ساده زیستی امام خمینی(ره) با شرایط توسعه حرم ایشان همخوانی ندارد. چرا این احساس در بین هواداران امام منتشر شده است؟ وی تاکید کرد: اینکه مقبره در واقع نماد جمهوریت است و زندگی فردی انسان یک چیز است و چیزی که بعداً به دین یا نماد تبدیل شد چیز دیگری است. البته آمادگی زیادی وجود دارد و مسئولان باید پاسخگو باشند.

تولیت حرم حضرت امام خمینی (ره) در ادامه این گفتگوی تلویزیونی با بیان اینکه در سیاست خارجی زمانی که یک دیپلمات موفق پشتوانه ملی قوی داشته باشد، تاکید کرد: فراموش نکنیم که ملت ایران بسیار است. بزرگ و با یک مقدمه آه تو جهان به روح ایران احترام می گذارد.

آقای حسن خمینی با تاکید بر اینکه هیچ چیز به اندازه حضور مردم ظرفیت کشور را افزایش نمی دهد، خاطرنشان کرد: حقیقت این است که باید خیلی چیزها باشد اما اگر مردم باشند می توانی همه کارها را انجام دهی.

او اضافه کرد؛ امام بر سر دنیا ایستاد، چون مردم داشت، همان طور که مردم برای او ایستادند. البته امام می گفت اگر همه با من نیستند، وظیفه من است که همین کار را بکنم.

آستان امام خمینی با تأکید برای این سخنرانی دیروز مقام معظم رهبری در حرم امام را همه ببینند و ایشان فرمودند: خیلی توضیح خوبی از مباحث امام بود. اما مبحث تحجر یعنی در گذشته ماندن و خود را وقف شرایط جدید نکرد.

آقای حسن خمینی اشاره کردند که امام بعداً این را به عنوان «نقش زمان و مکان در اجتهاد» مطرح کردند که به نظر من سهل انگاری است. اگر نتوانید درک کنید که زمان تغییر کرده است، تفاوت ایجاد خواهد کرد. امام ماتریالیسم غربی را عامل زوال جامعه می داند.

وی همچنین گفت که انتخابات نماد است دموکراسی وی گفت: این انقلاب نتیجه خونریزی و تلاش های مهم است. همه باید دور هم جمع شویم و کمک کنیم. اتفاق بزرگی در تاریخ رخ داده است و شاید همه ندانند که چه کارهای بزرگی انجام شده است. توانایی های اداری جمهوری اسلامی بسیار بالاتر است.

تولیت امام خمینی در یک پاسخ وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت امام در خانه و خانواده گفت: تعامل امام با همسرش فراتر از نسل آنهاست. امام پدربزرگ ما بود. اما پدربزرگ عزیزم.

سید حسن خمینی با بیان اینکه پنجم خرداد (خرداد) سال ۶۸ روز تلخی برای ما بود، گفت: امیدواریم خداوند همه اموات ما را به ویژه کشته شدگان اخیر در آبادان رحمت کند.

تولیت حرم امام در پاسخ به این سوال که امام قول هایی داده اند که می دانستند عملی نمی شود، گفت: فکر نمی کنم اینطور باشد. یعنی اگر مصمم به انجام کاری باشند، آن را انجام می دهند.