باز هم کورونا جولان با وجود واکسیناسیون مردمی/ آخرین وضعیت کرونا در کشور


اپیدمیولوژیست آخرین مورد ابتلا به کرونا در کشور را تشریح کرد.

باز هم کورونا جولان با وجود واکسیناسیون مردمی/ آخرین وضعیت کرونا در کشور

گزارش کردن زمان خبریویروس کرونا (COVID-19: Corona Virus Disease 2019)، از زمان پیدایش، زندگی مردم در سراسر جهان را به طرز شگفت انگیزی تحت تاثیر قرار داده است. با توجه به اهمیت شیوع این بیماری، آگاهی همه ما از آن ضروری است.

ویروس کرونا اولین بار در ووهان چین کشف شد. البته اگر بخواهیم آن را بهتر ارائه کنیم، باید گفت که سارس (سندرم حاد تنفسی شدید) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS، سندرم تنفسی خاورمیانه) نسخه های قدیمی این ویروس هستند. به همین دلیل، ممکن است آن را با نام بالینی SARS-CoV-2 (سندرم حاد تنفسی کروناویروس ۲) نیز بشنوید. نام کرونا ویروس از کلمه لاتین corona به معنای تاج یا تاج گرفته شده است که به ظاهر تاج مانند اطراف ویروس اشاره دارد.

انواع ویروس های کرونا

بیش از ۲۰۰ نوع ویروس کرونا وجود دارد که برخی از آنها برای شما بسیار آشنا هستند. دانشمندان ویروس کرونا را به چهار دسته آلفا، بتا، گاما و دلتا تقسیم کرده اند. هفت نوع از این ویروس ها انسان را آلوده می کنند.

چهار نوع آن (NL63، ۲۲۹E، OC43 و HKU1) مسئول ۱۵ تا ۳۰ درصد موارد سرماخوردگی در جهان در هر سال هستند و به عنوان بومی شناخته می شوند. دو نوع دیگر (SARS و MERS) به عنوان اپیدمی شناخته می شوند. SARS که ۲۶ کشور را آلوده کرده است، در سال ۲۰۰۲ در استان گوانگدونگ در جنوب چین شناسایی شد. متعاقباً، MERS برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ در خاورمیانه گزارش شد. هفتمین ویروس کرونا Sars-Cov-2 است. ویروس کرونای نوظهور که باعث بیماری کووید-۱۹ می شود و منشا آن در حال حاضر ناشناخته است.

کرونا در ایران

در پی بحران شیوع بیماری کرونا در مناطق مختلف جهان، شیوع ویروس کرونا در ایران در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۹۷ رسما تایید شد و از ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ وضعیت ایران از سفید به زرد تغییر کرد.

پس از گذشت چندین ماه رنگ های قرمز به کشور بازگشت و انتظار داریم درگیری های بیشتری در شهرهای ایران رخ دهد. فرماندهی ملی مقابله با کرونا پروتکل هایی را برای هر یک از این رنگ ها تعریف کرده است. در مورد شهرهای قرمز و نارنجی، نظارت و کنترل بیشتر و رعایت بیشتر مردم انتظار می رود.

و احسان مصطفوی متخصص اپیدمیولوژی درباره آخرین مورد ابتلا به کرونا در کشور گفت: آخرین درگیری پیک کرونا با پیک اومیکرون در اواخر سال گذشته بود و خوشبختانه به دلیل پوشش مناسب واکسیناسیون و نسبت زیادی از جمعیت. پس از ابتلای ما به کرونا، چهار ماه آرام را در کشور پشت سر گذاشتیم، اما اتفاقات موازی در جامعه جهانی رخ داد و سویه‌های جدیدی از Omicron ظاهر شد و افزایش یافت.

وی افزود: طبق تحقیقات انستیتو پاستور ایران، تا خرداد ماه، زیرگروه BA 2 سویه غالب بود، اما از اوایل تیرماه، زیرگروه BA 5 به سویه غالب تبدیل شد و مهم ترین ویژگی آن میزان آلودگی بالای آن است. تفاوت نسبتا خفیف تر و بالینی. ظواهر قبل

این اپیدمیولوژیست گفت: درگیری ریوی در BA 5 کمتر است و علائم آن بیشتر به صورت گلودرد، آبریزش بینی، بدن درد و ناراحتی های گوارشی ظاهر می شود.

وی با اشاره به تغییر رنگ کرونا در استان‌ها و شهرهای مختلف کشور گفت: متأسفانه پس از گذشت چندین ماه رنگ‌های قرمز به کشور بازگشته و انتظار داریم درگیری‌های بیشتری در شهرهای ایران رخ دهد. فرماندهی ملی مقابله با کرونا پروتکل هایی را برای هر یک از این رنگ ها تعریف کرده است. در مورد شهرهای قرمز و نارنجی، نظارت و کنترل بیشتری انتظار می رود و افراد بیشتری رعایت می کنند.

در خاتمه یادآور می شود: مردم در این صورت از گردش ویروس، موضوع استفاده از ماسک و تکمیل برنامه پوشش واکسیناسیون را جدی بگیرند.

منبع: ایسنا