بازار مسکن در حال رونق است


یکی از اعضای هیئت مدیره سندیکای مشاوران املاک افزود: در حال حاضر بازار مسکن شاهد رونق نیست و آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی تنها برای برخی مناطق کشور است.

بازار مسکن در حال رونق است

گزارش کردن زمان خبریمسکن یکی از دغدغه های اصلی خانواده های ایرانی به ویژه جوانان است. بنابراین تامین سرپناه برای ادامه زندگی بدون خانه یکی از آرزوهای بسیاری است، اما با چنین شرایط سخت مسکن، رسیدن به این آرزو دشوار و شاید غیرممکن است.

در حال حاضر، بسیاری از مردم قادر به خرید مسکن نیستند. قیمت ها به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و ربطی به درآمد خانواده ندارد. اگر خانواده ها درآمد خود را پس انداز کنند و خرج زندگی خود را نکنند، نمی توانند آپارتمان بخرند. مگر اینکه وارد بانک شوند و با گرفتن وام صاحب خانه شوند.

صنعت ساختمان کشور صنعتی است که ۳۰۰ شغل در آن به طور مستقیم با هم مرتبط هستند و به نوعی می توان گفت حرکت و رونق آن نقش مهمی در ایجاد فرصت های شغلی در کشور خواهد داشت و موتور محرکه آن خواهد بود. اقتصاد.

کاهش قدرت خرید خریداران مسکن یکی از دلایلی است که منجر به رکود مسکن شد و از جمله این دلایل، وام های بانکی در نظر گرفته شده برای مشتریان قدرت خرید افراد را افزایش نداد.

گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که توسط بانک مرکزی منتشر شد، حاکی از آن است که در شهریور ماه میانگین قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحدهای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در تهران بالغ بر ۴۳ میلیون و ۲۱۶ واحد بوده است. هزار تومان نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۱ و ۳۶.۳ درصد افزایش داشته است.

آخرین آمار بانک مرکزی حاکی از افزایش قیمت مسکن در آخرین ماه از فصل تابستان است، در حالی که بسیاری از مسئولان حوزه مسکن و همچنین وزارت راه و شهرسازی قیمت های منتشر شده از سوی بانک مرکزی را غیر واقعی و مناسب اعلام کرده اند. برای کف بازار مسکن و قیمت ها در بازار واقعی مسکن بسیار کمتر است.

پیش از این معاون وزیر مسکن و ساختمان و وزیر راه و شهرسازی گفته بودند که این اعداد صحت ندارد و آمارهای اعلام شده در حوزه بازار مسکن تنها مربوط به یکی دو منطقه تهران است، بنابراین قیمت مسکن در شهرهای دیگر کشور بسیار کمتر است.

بر اساس این گزارش، بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی بانک مرکزی، قیمت مسکن در شهر تهران در شهریور ماه ۹۰ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۶.۳ درصد افزایش داشته است.

متوسط ​​قیمت مسکن شهر تهران در سال ۱۴۰۱ متری ۴۳ میلیون و ۲۱۶ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال ۱۴۰۰ ۳۶.۳ درصد افزایش نشان می دهد.

متراژ خانه در منطقه یک تهران به بیش از ۸۷ میلیون تومان رسیده است

و ۶ هزار و ۳۳ واحد مسکونی در ماه شهرفر در پایتخت معامله شد که نسبت به مردادماه ۲۲.۹ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۲.۵ درصد کاهش را به ثبت رساند. منطقه ۱ با میانگین قیمت ۸۷ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان گران ترین و منطقه ۱۹ با میانگین قیمت ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ارزان ترین منطقه تهران است.

شاخص اجاره بهای مسکن اجاری شهر تهران در شهریور ماه ۱۴۰۱ نیز نسبت به ماه مشابه سال قبل حدود ۴۱ درصد رشد نشان می دهد.

بازار مسکن در حال رونق است

حسن لطفی یکی از اعضای هیئت مدیره سندیکای مشاوران املاک در این خصوص گفت: آمارها و بررسی ها نشان می دهد که با توجه به تعطیلات تابستانی و بازگشایی مدارس، بازار مسکن اندکی کاهش یافت و اکنون بازار آرام شده است.”

یکی از اعضای هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک کشور افزود: بازار مسکن در حال حاضر رونق ندارد و آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی تنها مربوط به برخی مناطق کشور است، بنابراین این آمار قابل اعتماد نیست. “

وی خاطرنشان کرد: دولت باید هدف اصلی خود را بر افزایش حجم تولید مسکن متمرکز کند تا شاهد بهبود و رونق بازار باشیم.

برخلاف این ادعا، بسیاری از متقاضیان بازار مسکن اعلام کردند که این بازار در ماه های پایانی تابستان با افزایش قیمت مواجه شد.

با گرفتن وام نمی توانید خانه بخرید

خادمی یکی از متقاضیان خرید مسکن در جنوب غرب تهران در این خصوص گفت: ماه گذشته قیمت خانه ای که چند سال پیش ساخته شده بود حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان بود، اما قیمت آن در هفته های اخیر بیشتر شده است. بیش از ۲۵ میلیون تومان که معادل ۵۰ نفر برای خرید یک واحد است و حتی وام هم جواب نمی دهد.

عملی نشدن به وعده وزیر راه و شهرسازی پس از یک ماه

مقام معظم رهبری در آخرین دیدار با وزرای کشور در هفته دولت با گلایه از گرانی مسکن در کشور اعلام کردند که بازار مسکن باید هر چه زودتر به سمت رونق و ثبات حرکت کند.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در پی دستور این رهبر اعلام کرد که با افتتاح و تکمیل پروژه های نهضت ملی مسکن و همچنین تحویل واحدهای مسکونی، بازار مسکن را به سمت رونق سوق خواهیم داد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در آینده نزدیک خبرهای خوبی به متقاضیان حوزه مسکن خواهیم داد.

این در حالی است که با گذشت بیش از یک ماه از آخرین وعده وزیر راه و شهرسازی در خصوص وضعیت بازار مسکن، اما خبری از تحویل واحدهای نهضت ملی مسکن وجود نداشت. خبری از آن نیست طرحی برای تقویت و رونق این بازار ارائه شد.