ایالات متحده و اسرائیل می گویند در حال بررسی “طرح B” برای ایران هستندایالات متحده و اسرائیل روز چهارشنبه گفتند در حال بررسی “طرح B” برای برخورد با ایران هستند در صورتی که جمهوری اسلامی با حسن نیت به مذاکرات برای نجات توافق هسته ای 2015 باز نگردد.

واشنگتن (AP) – ایالات متحده و اسرائیل چهارشنبه گفتند در حال بررسی “طرح B” برای برخورد با ایران هستند اگر جمهوری اسلامی با حسن نیت به مذاکرات برای نجات توافق هسته ای 2015 باز نگردد.

وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن و وزیر امور خارجه اسرائیل یائیر لاپید گفتند که مذاکرات بین دو کشور خود را در مورد “گزینه های دیگر” در صورت رد پیشنهاد بازگشت ایران به توافق در صورت توافق ، آغاز کرده اند. ایالات متحده آن را تکمیل خواهد کرد.

آنها توضیح ندادند که این گزینه ها چه می توانند باشند ، اما طیف وسیعی از گزینه های غیر دیپلماتیک وجود دارد که می توان در نظر گرفت ، از تشدید تحریم ها گرفته تا اقدامات پنهانی یا نظامی. اولویت دولت بایدن احیای توافقنامه بوده و کنار گذاشتن این هدف ضربه ای به اهداف سیاست خارجی آن خواهد بود.

این اظهارات یک تصدیق نادر از سوی آمریکا بود که در حال بررسی این است که در صورت شکست دیپلماسی با ایران ، چه باید کرد. اسرائیل هرگز عضو توافق هسته ای نبوده است ، دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق در سال 2018 از آن خارج شد و بنیامین نتانیاهو ، نخست وزیر سابق این کشور ، مخالف سرسخت توافق نامه مذاکره شده توسط دولت اوباما بود.

بلینکن و لاپید در یک کنفرانس خبری مشترک در وزارت امور خارجه با وزیر امور خارجه امارات متحده عربی اظهاراتی کردند که در آن هر سه با تلاش برای تمدید موافقتنامه های موسوم به “توافقنامه ابراهیم” توافقنامه های دوران ترامپ که عادی سازی روابط بین اسرائیل و … امارات و دیگر کشورهای عربی

اظهارات آنها در حالی مطرح شد که ایران اعلام کرد آماده بازگشت به مذاکرات غیرمستقیم با آمریکا در وین است ، اما فوراً متعهد نشد. ایران همچنان به فراتر از محدودیت فعالیتهای هسته ای خود ادامه داد ، که مجبور به موافقت شد.

بلینکن بار دیگر تاکید کرد که پنجره بازگشت ایران به توافق در حال بسته شدن است ، اما بار دیگر از اعلام تاریخی که خیلی دیر است خودداری کرد. وی گفت: “زمان در حال تمام شدن است.” اگر ایران مسیر خود را تغییر ندهد ما آمادگی داریم به گزینه های دیگر متوسل شویم و این رایزنی ها با متحدان و شرکای ما بخشی از آن است. “

بلینکن گفت: “ما برای پاسخگویی به چالشی که ایران ایجاد می کند ، هر گزینه را بررسی خواهیم کرد.” “و ما همچنان معتقدیم که دیپلماسی م effectiveثرترین راه برای انجام این کار است. اما برای شرکت در دیپلماسی دو نفر طول می کشد ، و من در حال حاضر در ایران تمایلی برای انجام این کار ندیده ام. ”

لاپید صریح تر صحبت کرد و بار دیگر هشدارهای اسرائیل را مبنی بر اینکه در صورت لزوم با نیروی نظامی برای جلوگیری از تولید سلاح هسته ای ایران اقدام خواهد کرد ، مطرح کرد.

وی گفت: “مواقعی وجود دارد که ملت ها برای محافظت از جهان در برابر شر از نیروی لازم استفاده می کنند.” اگر رژیم تروریستی سلاح هسته ای بخرد ، ما باید اقدام کنیم. ما باید روشن کنیم که جهان متمدن اجازه نمی دهد. اگر ایرانی ها فکر نکنند جهان در توقف آنها جدی است ، آنها به دنبال بمب خواهند بود. “

لاپید روز سه شنبه در واشنگتن با کامالا هریس ، معاون رئیس جمهور و همچنین جیک سالیوان ، مشاور امنیت ملی بایدن دیدار کرد تا نگرانی های اسرائیل را در مورد اتحاد مجدد ایالات متحده در توافق هسته ای و بازگرداندن تحریم ها بیان کند.

به نظر می رسد این نگرانی ها بر دولت تأثیر گذاشته است ، که به نظر می رسد کمتر از حمایت از اسرائیل زشت باشد. قبل از صحبت بلینکن و لاپید ، روبرت مالی ، نماینده ویژه دولت آمریکا در مذاکرات با ایران ، اظهارنظرهای مشابهی را درباره بررسی راههایی فراتر از دیپلماسی با ایران انجام داد.

مالی در روز چهارشنبه در رویداد مجازی که توسط Carnegie Endowment for International برگزار شد ، گفت: “ما باید خود را برای جهانی آماده کنیم که ایران هیچ محدودیتی در برنامه هسته ای خود ندارد و باید گزینه هایی را برای مقابله با آن در نظر بگیریم.”

وی گفت: “ما آماده می شویم تا با واقعیت متفاوتی سازگار شویم که در آن مجبور هستیم در صورت عدم آماده شدن برای بازگشت به برنامه هسته ای ایران ، با همه گزینه ها برخورد کنیم.” هر فرصتی وجود دارد که ایران راه متفاوتی را انتخاب کند و ما باید با اسرائیل و دیگر شرکای منطقه در این زمینه هماهنگ شویم. “

ماللی گفت که به زودی به عربستان سعودی ، امارات متحده عربی و قطر سفر می کند تا در مورد این گزینه ها بحث کند.

علاوه بر ایران ، بلینکن ، لاپید و عبدالله بن زاید وزیر امور خارجه امارات نیز در مورد راههای پیش رو در روابط اسرائیل و عرب پس از امضای توافقنامه ابراهیم در یک سال پیش بحث کردند. بن زاید گفت که به زودی از اسرائیل دیدن خواهد کرد و در مقابل سفر لاپید به ابوظبی در ماه ژوئن متقابل بود.

او به لاپید گفت: “من بی صبرانه منتظر دیدار شما در اسرائیل هستم.” لاپید پاسخ داد: “در اسرائیل ، در به روی شما باز است. همسرم بی صبرانه منتظر شام شماست. ”

هر سه وزیر تمایل خود را برای گسترش توافقنامه ابراهیم ابراز کردند و از ایجاد دو گروه کاری جدید خبر دادند: گروهی که همزیستی مذهبی را مورد بررسی قرار می دهد و دیگری که بر آب و انرژی تمرکز می کند.

بن زید همچنین ابراز امیدواری کرد که روابط گسترده تر اعراب و اسرائیل بتواند تلاش های صلح بلند مدت اسرائیل و فلسطین را تقویت کند.

بلینکن بر تعهد دولت بایدن به راه حل دو دولتی ، به عنوان بهترین راه برای تضمین بقای طولانی مدت اسرائیل به عنوان یک ملت دموکراتیک و یهودی و همچنین تحقق آرمانهای فلسطین برای داشتن کشوری خاص خود ، تأکید کرد.

با این حال ، وی هنگامی که از او خواسته شد تا برنامه ای برای قصد دولت برای بازگشایی کنسولگری آمریکا در قدس اعلام کند ، عقب نشینی کرد. اسرائیل با بازگشایی کنسولگری مخالف است و استدلال می کند که اورشلیم پایتخت آن است ، همانطور که ایالات متحده آن را به رسمیت شناخته است و برای افتتاح هرگونه نمایندگی دیپلماتیک در آنجا به مجوز آن نیاز است.

کنسولگری مدت ها مجرای روابط آمریکا با فلسطینی ها بود تا اینکه ترامپ آن را بست و با سفارت آمریکا ادغام شد ، وی پس از شکستن سیاست بلندمدت آمریکا و به رسمیت شناختن شهر مقدس از تل آویو به قدس منتقل شد. اسرائيل. سرمایه، پایتخت.

بلینکن فقط گفت که “ما روند گشایش کنسولگری را به عنوان بخشی از تعمیق این روابط با فلسطینیان ادامه می دهیم.” اما وی به طور خاص اشاره نکرد که کنسولگری در اورشلیم خواهد بود.

حق چاپ © 2021 آسوشیتدپرس. همه حقوق محفوظ است. این مطالب نمی تواند منتشر ، پخش ، نوشته یا توزیع مجدد شود.

دیدگاهتان را بنویسید