انصراف بیش از ۷۰ زائر ایرانی با صدور روادید عربستان


به گزارش خبرنگار حج و عمره خبرگزاری فارس، سهمیه حج و عمره ایران در سال جاری برای ۳۹ هزار و ۶۳۵ نفر اعلام شده است و ثبت نام مشمولان حج عمره از سوی سازمان حج و عمره با محدودیت هایی از جمله سن زیر ۶۵ سال، ثبت نام مشمولان حج عمره و حج عمره از سوی سازمان حج و عمره اعلام شده است. شروع حداقل دو دوز از واکسن تایید شده توسط سعودی ها. البته محدودیت دیگر این بود که کسانی که ثبت نام حج خود را در سال ۱۳۷۸ به پایان رسانده بودند می توانستند در کاروان های حج امسال شرکت کنند.

مسجد النبی (صلی الله علیه و آله و سلم) در شب اول تابستان ۱۴۰۱ هجری قمری.

اعزام زائران بر اساس ویزا انجام می شود

پس از انتقال هزینه حج به عربستان، ویزا از طریق سامانه صادر می شود یک مسیر بدین ترتیب در مرحله اول، نیروهای اجرایی و ستاد حج تمتع به عربستان اعزام شدند و سپس در ۲۳ خردادماه، اولین کاروان های حجاج تماء به عربستان منتقل شدند.

در حال حاضر ویزای حج برای حج به صورت روزانه صادر می شود و کاروان ها اعزام می شوند، اما نکته جالب در مورد حج امسال افزایش تعداد انصراف ها است. در زمان اعزام اولین زائران هنوز ظرفیت کاروانسراها تکمیل نشده بود و ثبت نام از دست اندرکاران ادامه داشت.


مسجد جامع در اولین روز تابستان ۱۴۰۱

هفتاد نفر از حجاج پس از صدور روادید از سرزمین وحی خارج شدند

علاوه بر این، در آن زمان تعداد لغو حج حدود ۸۰۰ مورد بود، در حالی که برای کسانی که به حج می رفتند ویزای عربستان صادر نمی شد. اکنون که اعزام ها آغاز شده و برای برخی از زائران روادید دریافت شده است، بیش از ۷۰ زائر از ۱۴۰۱ زائر پس از صدور ویزا و انجام سایر مراحل برای ورود به سرزمین وحی، این سفر معنوی را لغو کردند.

بر این اساس، سازمان حج و عمره در نظر دارد این ظرفیت را در بین زائران تکمیل کند و امسال دوره های آموزشی فشرده ای را برای زائران برگزار می کند تا زائران بتوانند مناسک خود را با زائران سایر کشورها انجام دهند.

به گفته یک منبع آگاه، دلیل اصلی امتناع مردم از حج امسال، گرانی حج است. بسیاری از مردم بهای تحمیل شده توسط سعودی ها را پرداختند تو داری، اما در روزهای پایانی سفر از رفتن به حج امتناع کردند. به همان دلیل سازمان حج و حج تکمیل ظرفیت کاروان های مجبور به ثبت نام مجدد از مشمولان در دستور کار قرار گرفت.

البته همانطور که رئیس سازمان حج و عمره گفته است، امسال ممکن است یک «حج ارزان» دیگر باشد و بهتر است دست اندرکاران فرصت را غنیمت شمردند و از حج امسال دست برندارند. اما برخی از زائران حج تمتع این سفر را لغو کردند و ترجیح دادند در فرصتی دیگر به حج تمتع بروند.


ورود زائران خارج از کشور برای ادای حج ۱۴۰۱ در عربستان

به گزارش فارس، هزینه حج امسال در ابتدا به طور میانگین ۳۷ میلیون تومان اعلام شده بود و این البته به دلیل عدم انجام حج در سال ۱۳۷۸ و پرداخت کامل زائران است. مبلغ ۹۰۰۰ تومان، زمان در بانک مرکزی قطعی شد، هزینه با وجود گرانی در عربستان به ویژه مالیات به این میزان رسید، اما در آستانه اعزام زائران به سرزمین وحی، عربستان سعودی به طور ناگهانی هزینه را بالا برد. حج حدود ۱۲۰۰ دلار و طبق روال سازمان حج و عمره حدود یک سوم این مبلغ را زائران پرداخت کردند و هزینه سفر حج ۴۵ میلیون تومان وسط بود.

پایان پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید