انتقاد از توقف مجموعه ورزشی جانبازان و معلولین خراسان جنوبی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، محمد شروین اسبقیان رئیس فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین بعدازظهر یکشنبه در حاشیه برگزاری مجمع عمومی انتخاب رئیس هیأت ورزش‌های جانبازان و معلولین خراسان جنوبی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در زمینه ضمانت اجرایی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر حمایت دستگاه‌های اجرایی از رشته‌های ورزشی جانبازان و معلولین اظهار کرد: بر اساس ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که توسط رئیس جمهور انجام شد، ۱۶ دستگاه اجرایی در هر استان موظف به اجرای وظایف خود برای حمایت از ورزش‌های جانبازان و معلولین هستند.

به گفته وی استفاده رایگان جانبازان و معلولین از سالن‌ها و تجهیزات ورزشی سازمان‌ها و ادارات هر استان، تخصیص اعتبارات ویژه و پرداخت هزینه ایاب و ذهاب ورزشکاران برای شرکت آنها در مسابقات قهرمانی کشور و مناطق، توجه شهرداری‌ها به فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی جانبازان و معلولین از جمله موارد این مصوبه است.

وظایف ۱۶ دستگاه اجرایی

وی اضافه کرد: ضمانت اجرایی این مصوبه آن است که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حکم قانون هستند و همه دستگاه‌های اجرایی موظف به اجرای آن هستند لذا ستاد ملی توسعه و ترویج ورزش‌های جانبازان و معلولین به ریاست وزیر ورزش و جوانان و دبیری رئیس فدراسیون و عضویت ۱۶ وزارتخانه برای اجرای این مصوبه تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه گزارش‌ها و مصوبات آن نیز به شورای عالی فرهنگی ارسال می‌شود، تصریح کرد: اگر دستگاهی در انجام وظایف خود در این باره کوتاهی کند به رئیس جمهور موارد مورد نظر گزارش می‌شود.

لزوم پیگیری احداث مجموعه ورزشی جانبازان و معلولین

اسبقیان اظهار کرد: احداث مجموعه ورزشی چند منظوره جانبازان و معلولان خراسان جنوبی بعد از گذشت سال‌ها هنوز در مرحله طراحی است که باید پیگیرهای لازم برای اجرایی شدن آن توسط اداره کل ورزش و جوانان و هیأت استان از طریق استاندار انجام شود.

وی ادامه داد: خراسان جنوبی مصوبه کد دار برای احداث مجموعه ورزشی جانبازان و معلولین دارد و باید برای اجرای آن از سوی مجموعه استانداری و اداره کل ورزش و جوانان اقدامات لازم انجام شود.

به گفته وی تاکنون در ۱۵ استان کشور عملیات احداث مجموعه‌های ورزشی ویژه جانبازان و معلولین آغاز شده است و در بیش از هفت استان هم ساخت آن به اتمام رسیده است.

وی با اشاره به اینکه هیأت ورزش‌های جانبازان و معلولین خراسان جنوبی به لحاظ عملکردی جزو ۱۵ استان برتر کشور در گذشته بوده است، گفت: در دو سال گذشته با شیوع ویروس کرونا و نبودن رئیس هیأت در استان افت قابل توجه‌ای در فعالیت‌های این هیأت وجود داشته است.

اسبقیان ادامه داد: حمایت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری فدراسیون از هیأت ورزش‌های جانبازان و معلولین خراسان جنوبی مانند گذشته انجام خواهد شد و برای حل مشکل سخت افزاری رشته‌های مختلف ورزشی این هیأت تجهیزات دو و میدانی و بدنسازی در اختیار خراسان جنوبی قرار گرفته و در روزهای آینده هم تجهیزات مورد نیاز دیگر به این استان ارسال می‌شود.