انتظار نوسانات قیمت در بازار خودرو در مرداد ماه را داشته باشید


بازار خودرو ایران طی یک ماه گذشته با نوسانات و اضطراب بسیار کم همراه بوده است.

انتظار نوسانات قیمت در بازار خودرو در مرداد ماه را داشته باشید

گزارش کردن زمان خبریدر گذشته خودرو به عنوان یک کالای مصرفی در بین مردم رواج داشت اما با توجه به گرانی خودروها در سال های اخیر این محصول به یک کالای سرمایه ای در نزد مردم تبدیل شده است.

جمله ها در شرایط فعلی کشور ما یک وسیله حمل و نقل ضروری است به طوری که به یک کالای ضروری و مهم اقتصادی تبدیل شده است، باید تلاش همه دولت ها برای ایجاد حداقل تجملات برای خودروها باشد. متاسفانه این موضوع یکی از معضلات بزرگ اقتصادی در ایران است.

با وجود طرح های مختلف قرعه کشی در ایران، شاهد شرکت چندین هزار نفری در این سامانه بوده ایم. استفاده از این روش ها به دلیل عدم رقابت در بازار خودرو ایران و نوسانات قیمت بازار آزاد است.

عدم واردات خودرو یکی دیگر از عوامل موثر در چنین بازاری است که شرکت های خودروسازی نمی توانند با یکدیگر رقابت کنند. از سوی دیگر عدم تعادل بین عرضه و تقاضا و وجود قیمت‌های مختلف باعث می‌شود مردم برای مشارکت در این گونه طرح‌ها هجوم بیاورند.

در صورت اجرای جدی طرح آزادسازی خودروهای وارداتی شاهد کاهش قیمت خودروهای داخلی خواهیم بود که این امر موجب افزایش تولید ملی می شود.

اگر قصد تولید خودروهای ملی از تمامی قطعات ایرانی را داریم باید از فناوری ها و تکنیک های جدید برای ساخت قطعات یدکی استفاده کنیم چرا که ادامه این روند نارضایتی و تقاضای کمتر مردم را به دنبال خواهد داشت.

همچنین دولت باید تلاش کند تا امکان خرید خودروهای خارجی را برای تمامی اقشار مختلف درآمدی جامعه فراهم کند و با ایجاد سیستم های پولی بتواند نرخ های قیمتی را با توجه به شرایط روز جامعه تعیین کند.

دولت می تواند با اجرای طرح آزادسازی واردات خودرو تعادل بین خرید خودروهای خارجی و ایرانی را برای خریداران فراهم کند در غیر این صورت شاهد افزایش قیمت خودروهای تولید داخل خواهیم بود.

انتظار نوسانات قیمت در بازار خودرو در مرداد ۱۴۰۱ را داشته باشید

در ۳۰ روز گذشته بازار خودرو ایران با نوسانات و اضطراب بسیار کم همراه بوده است به طوری که قیمت برخی خودروها افزایش و قیمت اکثر خودروهای داخلی کاهش چشمگیری داشته است. البته بازار همچنان راکد است و مشخص است که نوسان قیمت خودرو در نیمه اول مرداد ۱۴۰۱ محسوس نخواهد بود.

بازار خودرو به دو دلیل مهم از سرگیری واردات خودرو و مذاکرات برجام راکد ماند. ظاهراً فروشندگان منتظر خبر برجام و خریداران منتظر از سرگیری واردات هستند تا با ضرر معامله خودرو مواجه نشوند.

در صورت تداوم بلاتکلیفی در تیرماه، نوسان قیمت خودرو در هفته اول مرداد ۱۴۰۱ چندان محسوس و تاثیرگذار نخواهد بود. البته با توجه به افزایش قیمت خودرو نسبت به چند روز گذشته، می توان حدس زد که حداقل در اوایل مردادماه شاهد افزایش جزئی قیمت باشیم.

به عنوان مثال، قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نسبت به روز گذشته حدود ۳ میلیون تومان افزایش یافت. به همین ترتیب، وزن اتوماتیک نیز امروز در بازار با قیمت ۶۰۰ میلیون تومان با افزایش ۴ میلیون تومانی معامله می شود.

به گفته کارشناسان، نوسانات کمتر از ۱۰ میلیون تومان وضعیت خطرناکی در بازار ایجاد نمی کند. همچنین اصلاح خودروهای معیوب و عرضه آنها به بازار مانع از افزایش محسوس قیمت خودروهای داخلی شد.

اما شرایط آرام بازار متاثر از دو عامل مهم واردات خودرو و مذاکرات وین است. تصویب آیین نامه واردات خودرو هیجان مثبتی را در بازار ایجاد می کند و ممکن است قیمت خودروهای داخلی را کاهش دهد. با ورود خودروهای اقتصادی خارجی، عرضه و تقاضا تا حد زیادی به تعادل رسیده و حداقل ثبات مناسبی در بازار خودروهای ارزان حاصل خواهد شد.

از سوی دیگر، مذاکرات برجام چندان امیدوارکننده به نظر نمی رسد. اگر مذاکرات برجام به دلایل متعدد از جمله ممنوعیت قطعات یدکی و کاهش ارزش پول داخلی بی نتیجه بماند، باید منتظر افزایش شدید قیمت خودروهای داخلی و خارجی باشیم.

با این اوصاف، به نظر نمی رسد کارشناسان در زمینه پیش بینی قیمت خودرو در روزهای ابتدایی مرداد ماه نظر واحدی داشته باشند.