انتشار کتاب «فرار از سال صفر» / داستانی از ۳۰۰ سال آینده – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «فرار از سال صفر» نوشته حسین قرب زاده خیاوی، داستانی درباره ۳۰۰ سال آینده که بشریت به فضا حمله کرد و زمین را ویران کرد، توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شد. این رمان اولین جلد از سه گانه علمی تخیلی زباله و اولین اثر منتشر شده برای نوجوانان بالای ۱۵ سال است.

این کتاب بخشی از مجموعه رمان های نوجوان، طراحی روی جلد و صفحه آرایی محمدعلی عادلی است.

قرب زاده در این زمینه داستان این رمان را به سال ۱۷۰۰ هجری قمری برمی گرداند و گفت: دنیای ما به سرعت در حال تغییر است. برخی از تغییرات رایج هستند، اما برخی جدی هستند. بدون شک در آینده پیشرفت های محسوسی از نظر دانش و فناوری خواهیم داشت. یکی از شخصیت های رمان «فرار از سال صفر» می گوید: «آنجا چیزی از ما پنهان نیست، فضا حیاط خلوت ماست. بنابراین به احتمال بسیار زیاد فضا مورد تهاجم انسان قرار می گیرد و هیچ چیز ناشناخته ای در فضا وجود ندارد.

او در ادامه این پرسش ها را درباره زمین می پرسد، آیا سیاره ما در چنین زمانی می تواند در برابر چنین غفلت ها و تحولات لجام گسیخته ای مقاومت کند؟ آیا بشریت جایگزینی برای زمین خواهد یافت؟ جو روایت خود را اینگونه بیان می کند: در رمان «فرار از سال صفر» زمین نتوانست در برابر نسل بشر مقاومت کند و نابود شد. جنگ‌های اتمی خیره‌کننده، بی‌توجهی انسان‌ها و استفاده نادرست از طبیعت بخش بزرگی از آب و به دنبال آن فضاهای سبز و اکسیژن را از بین برده است. انسان هنوز زنده است، اما درخت و گیاه نیست. فرد اکسیژن را روی شانه و داخل کپسول حمل می کند. روش زندگی جدید است، جهان به شکل یک دولت به زندگی خود ادامه می دهد، معلوم است که هیچ مشکلی وجود ندارد و بشریت مثل همیشه راضی است، اما موجودات کوچکی که قرن هاست ندیده ایم رشد کرده و چنین شده اند. قوی و شگفت انگیز که بشریت با تمام دانش و توانایی خود نمی تواند با آنها کنار بیاید.

نویسنده کتاب «آب و زنجیر» از موجوداتی به نام «خاکخواران» نام می برد که محور سه گانه جدیدش و جلد اول آن «فرار از سال صفر» است و در این باره توضیح می دهد: «خاک خواران» به عنوان موجودات کوچکی که نقطه ضعف آن هاست. آب و اکسیژن و حالا می‌خواهند صاحب زمین شوند. موجودات باهوش و قدرتمندی که انسان در برابر آنها قدرتی ندارد و برای مقابله با آنها باید به باورهای انسانی دست یابد.

وی افزود: در این رمان جنگی وجود ندارد. بشر از فرار از جنگ های بزرگی که موجودیت آن را به خطر انداخته است خسته شده است. با وجود از دست دادن بسیاری از دارایی ها، آنها به یک ایده رسیدند و همزیستی کردند، تمام سلاح های کشتار جمعی به زرادخانه ها رفت، اما اشتباه بزرگ عواقب جدی دارد.

این کتاب در ۲۵۲ صفحه و قیمت آن ۵۸ هزار تومان است.