انتخابات پارلمانی فرانسه در دور دوم برگزار شد. پایین ترین پست از سال ۱۹۵۸


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، نتایج دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه نشان می دهد که ائتلاف «امانوئل مکرون» رئیس جمهور این کشور ممکن است اکثریت مطلق پارلمان را از دست بدهد.

بر اساس نتایج اولیه وزارت کشور فرانسه، گروه موسوم به ۲۵.۷۵ درصد آرا و حزب رقیب سبز و چپ (NUPES) 25.66 درصد آرا را به دست آوردند.

تحلیلگران فرانسوی بر این باورند که در دور دوم انتخابات که هفته آینده برگزار می شود، ائتلاف حامیان مکرون اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان را به دست خواهد آورد، اما مشخص نیست که تعداد این کرسی ها به حد مطلق برسد یا خیر. اکثریت ۲۸۹.

خبرگزاری صدا و سیما در گزارشی با اشاره به نتایج انتخابات گفت: مسئله مهمی که بعد از انتخابات باید به دست بیاید، تعداد کرسی های زیادی است که به ائتلاف چپ اختصاص می یابد.

سی ان ان نیز در مورد این انتخابات نوشته است و قرار است دور دوم انتخابات ۱۹ ژوئن برگزار شود. تحلیلگران می گویند که حزب ماکرون ممکن است اکثریت ۲۸۹ کرسی را به دست نیاورد و او اولین رئیس جمهور فرانسه است که از انتخابات سال ۲۰۰۰ اکثریت پارلمانی را کسب نکرده است.

سی ان ان همچنین با اشاره به مشارکت کم در انتخابات پارلمانی فرانسه، افزود که انتخابات اخیر به دلیل مشارکت کم رای دهندگان به ۴۷ درصد بوده که پایین ترین میزان مشارکت است و تاریخچه پارلمان فرانسه به سال ۱۹۵۸ باز می گردد، زمانی که جمهوری پنجم فرانسه تأسیس شد. .

درست مانند انتخابات ریاست جمهوری، گفته می شود که انتخابات پارلمانی در فرانسه بر اساس یک سیستم دو مرحله ای برگزار می شود. اگر هیچ حزبی در دور اول بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست نیاورد، همه نامزدهایی که حداقل ۱۲.۵ درصد آرا را به دست آورده اند می توانند در دور دوم شرکت کنند.

در انتخابات ریاست جمهوری که حدود یک ماه و نیم پیش برگزار شد، رقیب اصلی مکرون، رهبر جناح راست افراطی، مارین لوپن بود. اما اکنون با برگزاری انتخابات پارلمانی، اوضاع تغییر کرده و ژان لوک ملانشون، رهبر ائتلاف چپ و سبز، به رقیب اصلی رئیس جمهور تبدیل شده است.

ائتلاف رقیب ماکرون به دنبال اکثریت مطلق (۲۸۹ کرسی) است و ملانشون را به عنوان نخست وزیر منصوب می کند.

بر اساس نتایج اولیه، حزب مارین لوپن با ۱۸ درصد در جایگاه سوم قرار گرفت.

انتهای حرف / م
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید