امیر عبداللهیان: روسیه مانعی برای توافق وین نیست – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفت و گوی اختصاصی به سوالات خبرنگار روزنامه کرواسی «چرنی لیست» درباره مسائل مختلف منطقه ای و بین المللی و همچنین روابط دوجانبه ایران و کرواسی پاسخ داد.

متن این گفت و گو که از تلویزیون پخش می شود به شرح زیر است:

سوال: یادم هست در اسفند ماه گفتید که قرار است توافق هسته ای ظرف چند روز یا حتی چند ساعت به پایان برسد و الان چهار ماه است و همیشه از موانع زیادی بر سر راه توافق هسته ای صحبت می کنید. . چه اتفاقی افتاد و چه خواهد شد؟

در مورد مذاکرات وین برای رفع تحریم ها، در آخرین دور مذاکرات (اسفند گذشته) اگر طرف آمریکایی واقع بین بود، قبل از هر دوره دیگری به توافق می رسیدیم. اما در آن روزها آمریکایی ها مسائل جدیدی را مطرح کردند. همکاران من ماه‌ها در وین بحث و گفتگو کردند و با سه کشور اروپایی روسیه و چین مذاکرات بسیار طولانی و مفصلی داشتند که مثلاً باید اشخاص حقیقی یا حقوقی را از فهرست تحریم‌ها حذف کنند. اما طرف آمریکایی ناگهان به فکر جدیدی افتاد و گفت که باید در پاورقی این عبارت را اضافه کنیم که افرادی که در نتیجه این مذاکرات از لیست تحریم ها خارج شده اند، ممکن است به دلایلی غیر از هسته ای دوباره در لیست باشند. • تحریم های آمریکا. در نتیجه ما از طریق اتحادیه اروپا و برخی از میانجی ها که از طرفین پیام رد و بدل می کردند به طرف آمریکایی گفتیم آیا به دنبال توافق هستید یا تمدید روند توافق؟! برخی مسائل از نظر لغو تحریم ها و تضمین های اقتصادی ما را بر آن داشت تا وارد مرحله جدیدی از مذاکرات با میانجیگری اتحادیه اروپا بین ایران و آمریکا شویم که همچنان ادامه دارد.

سوال: شما می گویید که آمریکا در مذاکرات سنگ اندازی می کند، اما بسیاری از تحلیلگران در غرب معتقدند روسیه با توافق هسته ای مشکل دارد. زیرا همه می دانیم که اگر ایران به بازار انرژی بازگردد و همه تحریم ها را بردارد، غرب – با توجه به تحریم های روسیه – به نفت روسیه نیاز نخواهد داشت. به نظر شما این چالش ها از طرف روسیه است؟

در همان زمان، سه کشور اروپایی و نماینده اتحادیه اروپا درخواستی از ما دریافت کردند. آنها به تشدید بحران در اوکراین پس از تهاجم نظامی روسیه و احتمال گسترش آن اشاره کردند. لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه ای ابراز نگرانی کرده بود که غرب نگران است روسیه در مواجهه با لغو تحریم ها علیه ایران و شورای امنیت سازمان ملل متحد، به درخواست غرب درخواستی از اوکراین ارائه کند. البته در آن زمان روسیه هم دستور داده بود. خواسته روسیه این بود که اگر قرار است ایران در مرحله نهایی توافق را تصویب کند و همه طرف‌ها به برجام بازگردند، باید به گونه‌ای عمل شود که به نفع روسیه – به‌عنوان طرف بازگشت – نیز باشد. همه طرف ها اقدام سازنده ای علیه برجام انجام داده اند.
غربی ها به ما گفتند که روس ها انگیزه ای برای احیای برجام و توافق ندارند. بلافاصله با آقای لاوروف تلفنی صحبت کردم، قرار ملاقات گذاشتیم و بعد از چند روز در مسکو صحبت کردیم. برای ما روشن شد که اگر با طرف آمریکایی به توافق برسیم، روسیه هیچ مانعی نخواهد داشت. در گفت و گو با آقای لاوروف نیز توافق کردیم که این موضوع را در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک اعلام کنیم. تا کنون در هر تماسی که با لاوروف داشته ام، طرف روسی تاکید کرده است که اگر به توافق برسید، روسیه از آن حمایت خواهد کرد. البته غرب روسیه را در بخشی از تعهدات مربوط به برجام و تعامل با ایران از تحریم ها معاف کرد.

سوال: موضع رسمی ایران در مورد جنگ اوکراین چیست؟ به نظر شما این جنگ مهم است؟ آیا روسیه درست است؟ در غرب درباره موضع ایران در قبال این جنگ ابهام وجود دارد.

ما ریشه های این جنگ را در گسترش و تحریکات ناتو علیه روسیه می دانیم. اما در عین حال جنگ را راه حل نمی دانیم و معتقدیم که بحران اوکراین باید از طریق گفتگو و مذاکرات سیاسی حل شود. من در ماه های اخیر حداقل سه بار با وزیر خارجه اوکراین صحبت کرده ام. وزیر خارجه اوکراین در دو مرحله از من خواست تا با توجه به روابط خوبی که بین تهران و مسکو وجود دارد، از مقامات مسکو درخواست آتش بس و مذاکرات سیاسی کنم. در مرحله اول که موضوع را مطرح کردم، آقای لاوروف از گفتگوی سیاسی استقبال کرد. در مرحله دوم گفت: از گفتگو استقبال می کنم. اما هر یک از طرفین طرف دیگر را به عدم اتخاذ تدابیر جدی و موافقت با میز مذاکره متهم می کند. ما به تلاش های خود برای توقف جنگ و بازگرداندن همه طرف ها به مذاکرات ادامه خواهیم داد. دیدن پناهندگان اوکراینی، جنگ و تلفات در این کشور مناظر غم انگیزی است. همانطور که ما آوارگی مردم افغانستان و سایر کشورها را محکوم می کنیم، آوارگی مردم اوکراین را نیز محکوم می کنیم. ما جنگ را راه حل نمی دانیم. نه در اوکراین، افغانستان، یمن یا هر جای دیگری.

سوال: مواضع سیاسی ایران همواره کشورهای اروپایی را مورد انتقاد قرار می دهد زیرا آنها در مذاکرات صداقت کافی ندارند و نقش آنها در مذاکرات هسته ای منفی است و یا در برخورد با ایران به اندازه کافی جدی نیستند، به ویژه اینکه منافع اروپا در ایران گسترده و فراوان است. . . شما در مورد این چه فکری می کنید؟

الف: ما اکنون در مرحله مذاکرات وین یا مذاکره برای رفع تحریم ها هستیم که در آن مسائل بین ما و آمریکایی ها باید به نقطه حل و فصل برسد. زیرا موضوع روی میز لغو تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران است. ما اکنون از نظر قانونی با تحریم های اروپا مواجه نیستیم، هرچند در آن سال ها اروپایی ها عملاً از تحریم های یکجانبه آمریکا فاصله نگرفتند و در همان مسیر حرکت کردند. تجربه ما در برگام نشان می دهد که هم آمریکایی ها و هم اروپایی ها (منظورم به طور خاص سه کشور برگام، انگلیس، فرانسه و آلمان است) به تعهدات خود عمل نمی کنند، همانطور که آمریکایی ها به تعهدات خود عمل نمی کنند. حداقل از سال ۲۰۱۵ رفتار اروپایی ها بار دیگر این را نشان داده است. اما این بدان معنا نیست که مواضع آمریکا و اروپا در مذاکرات کنونی ما دقیقاً یکسان است. البته نقش نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، آقای بورل، و مذاکره کننده ارشد وی در وین، آقای مورا، سازنده است. آنها تلاش می کنند تا به نقطه توافق نزدیک شوند.

سوال: اگر فردا تحریم های ایران برداشته شود، آیا ایران آماده صادرات گاز و نفت به کشورهای غربی و جبران کمبود نفت و گاز روسیه است؟

ایران یکی از مهم ترین کشورهای منطقه است که دارای ذخایر بزرگ انرژی چه در حوزه نفت و چه در حوزه گاز است. ما نمی خواهیم هیچ طرفی را در حوزه انرژی جایگزین کنیم، اما جمهوری اسلامی ایران قطعا از توانایی خود در حوزه انرژی برای افزایش صادرات، تعامل اقتصادی و همکاری با همه کشورها در این زمینه استقبال می کند. کشورهای اروپایی درخواست های شفاهی به ما داده اند و در حال بررسی نحوه همکاری با جمهوری اسلامی ایران در حوزه انرژی هستند. رویکرد ما در زمینه همکاری های اقتصادی مخالف هیچ کشوری نخواهد بود و از گسترش همکاری با اروپا و سایر نقاط جهان در حوزه انرژی استقبال می کنیم.

سوال: آیا به نظر شما آژانس بین المللی انرژی سیاسی شده است؟ زیرا هر زمان که روابط ایران و آمریکا متشنج می شود، گزارش هایی از آژانس بین المللی انرژی اتمی می بینیم که ایران توافقات را زیر پا گذاشته و به آنها پایبند نیست.

توجه داشته باشید که جمهوری اسلامی ایران تنها طرفی است که از سال ۲۰۱۵ به تعهدات خود در برگام عمل کرده است و تا به امروز همچنان در حال انجام بسیاری از تعهدات خود در برجام هستیم. اما طرف مقابل کسی است که به تعهدات خود عمل نکرده است. واضح است که این آمریکا بود که با نقض توافق و قطعنامه از برجام خارج شد.

سوال: آیا ایران و عربستان سعودی به هم نزدیک شده اند؟ آیا مذاکرات کنونی تنش ها را در خاورمیانه کاهش خواهد داد؟

کمتر از دو ماه پیش، دور پنجم مذاکرات خود را در بغداد برگزار کردیم. هیأت های ایرانی و عربستانی مذاکرات سازنده ای داشتند. در فاز اول و دوم مذاکرات پیشرفت چندانی حاصل نشد زیرا فضای مذاکرات دوجانبه متاثر از اوضاع یمن بود. اما می دانید که ما در آستانه ماه مبارک رمضان از برقراری آتش بس موقت دو ماهه در یمن با همکاری سازمان ملل و ابتکار دبیرکل و نماینده وی استقبال کردیم. جمهوری اسلامی ایران از تمدید آتش بس حمایت کرد. البته ما به طور جدی در حال بررسی رفع کامل محاصره انسانی و بازگشت همه طرف های یمنی به مذاکرات هستیم. از این رو جمهوری اسلامی ایران در دور پنجم مذاکرات و در آستانه فضای جدید آتش بس در یمن، تعامل و نقش آفرینی لازم را با سازمان ملل در توسعه و تحکیم آتش بس داشت. ما سعی کردیم از روابط معنوی خود در یمن با احزاب مختلف یمنی برای تحقق و حفظ آتش بس استفاده کنیم. از این رو به دلایل مختلف منطقه ای و بین المللی و نیز الزامات روابط دوجانبه، در پنجمین دور مذاکرات ایران و عربستان در بغداد، پیشرفت هایی هرچند ناچیز اما پیشرفتی حاصل شد. ما امیدواریم. در بغداد بر سر چند موضوع اتفاق نظر وجود داشت که دو یا سه مورد از آنها تاکنون اجرا شده است. از جمله بحث اعزام زائران ایرانی به مناسک حج و بحث اعزام دیپلمات های ما در جده. سایر هماهنگی های ما به تبادل کادر فنی برای بازدید از سفارتخانه ها موکول شده است که مقدمات آن در حال انجام است. امیدوارم سایر توافقات به نتیجه برسد. ما از عادی سازی روابط دیپلماتیک عربستان و ایران و افتتاح سفارتخانه ها استقبال می کنیم.

سوال: بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که تنش بین ایران و اسرائیل بسیار بالاست و بعد از جنگ اوکراین و روسیه شاهد جنگ بین ایران و اسرائیل خواهیم بود، آیا فکر می کنید جنگی درگیر شود و در خاورمیانه درگیر شود؟

پاسخ: اسرائیلی ها آنقدر سن ندارند که با ما در مورد جنگ صحبت کنند. اسرائیل با یک علامت سوال بزرگ در مورد هویت و بقای خود مواجه است. اسرائیل در درون خود با بحران های چندلایه مواجه است. این اقدامات نمایشی رژیم جعلی اسرائیل یا صحبت از عادی سازی روابط با برخی کشورها، نشانه قدرت نیست، بلکه نشانه ضعف رژیم صهیونیستی است. بنابراین اسرائیل در موقعیتی نیست که در مورد جنگ صحبت کند.

سوال: روابط ایران و کرواسی را چگونه ارزیابی می کنید؟ چهار نماینده پارلمان کرواسی با شما ملاقات کردند، چنین مواردی را چگونه ارزیابی می کنید؟

من فکر می کنم که روابط خوب و محکمی بین ایران و کرواسی وجود دارد. دیروز با رئیس گروه دوستی پارلمانی کرواسی و ایران و تعدادی از همکارانش دیدار کردم. روابط سیاسی و پارلمانی دو کشور خوب و رو به رشد است. روابط اقتصادی ما با وجود تنوع انرژی در دو کشور، به دلایل مختلف به رشد بزرگ و مورد انتظار دست نیافته است. ما هنوز شاهد هیچ پیشرفتی در بخش تجاری و اقتصادی در سطح روابط سیاسی دو کشور نیستیم. هر دو کشور نیاز به توسعه همکاری های اقتصادی دارند و باید برای آن برنامه ریزی و جدیت داشته باشیم. ما هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با کرواسی نداریم، از گسترش همکاری ها در همه زمینه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و گردشگری استقبال می کنیم و معتقدیم پتانسیل های ناشناخته زیادی برای همکاری بین دو طرف وجود دارد.

سوال: شما روابط خوب و نزدیکی با رئیس جمهور بشار اسد دارید و بر سیاست های سوریه تاثیر می گذارید و در این بین کرواسی چندین چاه نفت در سوریه دارد. اگر کرواسی از شما بخواهد که به شرکت‌های کرواسی برای بازگشت به سوریه برای کار در پروژه‌های نفتی کمک کنید، آیا درخواست آن را می‌پذیرید و به بازگشت آنها کمک می‌کنید؟

البته برای توسعه و تعمیق روابط کرواسی با ایران و همچنین با متحدان جمهوری اسلامی در منطقه از جمله سوریه چه در حوزه انرژی و چه در سایر زمینه ها از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد. ما از هرگونه همکاری با کشور دوست کرواسی استقبال می کنیم، هرچند از عملکرد عجولانه شرکت نفت کرواسی (INA) در خروج از پروژه موگان انتقاد می کنم. برای اطلاع مردم عزیز کرواسی و برای کسانی که مرا در بالکان می شنوند، می گویم که جهان دنیایی پر از علایق است. یک بار بوش جونیور علیه همسایه ما افغانستان عملیات نظامی کرد و آنجا را اشغال کرد. در آن زمان بوش در اقدامی تحقیرآمیز ایران را محور شرارت نامید. در حالی که ظاهراً تلاش می‌کند تا تعداد رویارویی‌ها با ایران و تحریم‌ها علیه ایران را حفظ کند و از همکاری سایر کشورها با صنعت نفت ایران جلوگیری کند، در عین حال، خانواده او و خانواده‌های چند تن از حاکمان آمریکا که مالک یا مالک این کارتل هستند، بزرگ هستند. شرکت های نفتی به نام شرکت های ثالث به دنبال ورود به صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران هستند. آنها به دنبال منافع خود هستند. آنها دیگران را بیگانه می کنند و سعی می کنند از راه های ناشناخته یا پیچیده به دنبال منافع خود در کشورهای دیگر باشند. بنابراین، من فکر می کنم که کرواسی باید تنها منافع ملی خود را به دور از دخالت اشخاص ثالث در نظر بگیرد. ما از هر اقدامی که در راستای منافع مشترک کرواسی و ایران باشد، چه در زمینه انرژی و چه در سایر زمینه ها، استقبال می کنیم.

سوال: اگر دولت کرواسی از شما بخواهد برای بازگشت به سوریه کمک کنید، آیا به آن کمک می کنید؟
با نظر مثبت در حال پیگیری این موضوع هستیم.

سوال: زمانی که آمریکا سردار قاسم سلیمانی را ترور کرد، شما گفتید که انتقام خواهید گرفت و بمباران پایگاه های آمریکا در عراق انتقام اصلی نیست. آیا ایران همچنان بر انتقام شهادت سلیمانی اصرار دارد؟

این پرونده همچنان باز است.