الحمودی: ایرانیان در اوج دانش و کرم هستند/ جودوی ایران یکی از کشورهای پیشرو جهان است


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، تیم جودوی سوریه شنبه ۱۴ خردادماه برای برگزاری اردوی مشترک با جودوکاران ایرانی وارد تهران شد و اردوی مشترک خود را با تیم ایران ادامه خواهد داد. جودوکاران سوریه در دیداری دوستانه با تیم ملی بزرگسالان و جوانان و تیمی از استان البرز در ورزشگاه آزادی به میدان رفتند و حالا پس از ایران راهی الجزایر می شوند.

محمد یاسم الحمودی سرمربی تیم ملی سوریه دقایقی در گفتگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس گفتلوگو پرداخت. جزئیات این بیانیهلوگو زیر است.

فارس: محمد یاسر الحمودی! آیا قبلا به تهران سفر کرده اید؟

نه، تجربه سفر به تهران را نداشتم و الان برای اولین بار به ایران سفر کردم. خیلی خوشحالم چون در آخرین اردوی مشترک ما و تیم های ملی عراق، ایران و چند کشور دیگر در بغداد، توافقات نهایی برای برگزاری اردوی مشترک امضا شد. البته پیش از آن فدراسیون های جودوی سوریه و ایران درباره ایجاد اردوی مشترک صحبت کردند و این رایزنی ها در جریان جام صلح و دوستی در بغداد تقویت شد و در نتیجه اکنون در تهران هستیم.

فارس: وضعیت سفر خود به ایران و روابط خوب مردم این دو کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

من قبلاً مطالعات زیادی در مورد ایران انجام داده ام. در حقیقت شناخت خوبی از مردم ایران و ورزش این کشور داشتم. جودوی ایران یکی از کشورهای پیشرو در این رشته است. ما به تهران سفر کردیم تا از تجربیات جودوکاران، مربیان و داوران ایرانی بهره ببریم، هرچند در یک بازی دوستانه حضور داشتیم. ما در تهران تجربیات زیادی به دست آوردیم و حالا با کوله باری از تجربه ایران را ترک خواهیم کرد.

فارس: در چند روزی که در اردوی مشترک حضور داشتید، سطح فنی جودوکاران ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

متاسفانه همانطور که همه می دانند کشور ما حدود ۱۰ سال است که درگیر جنگ است و این جنگ باعث شده است که ورزشکاران سوری در وضعیت بد روحی قرار بگیرند. خب، البته به دلیل جنگ در کشور ما، بسیاری از زیرساخت ها و تشکیلات ورزشی ما از بین رفته است. از نظر مالی به دلیل اتفاقاتی که افتاده بود و نتوانستیم به مسابقات اعزام شویم. خوشبختانه نزدیک به سه سال است که در یک تیم هستیم و با این نفرات تلاش می کنیم جودوی سوریه را دوباره راه اندازی کنیم.

فارس: با این حساب حضور در اردوهای مشترک در ایران و سایر کشورها می تواند در یک برنامه کوتاه مدت به پیشرفت جودو کمک کند؟

شکی نیست که رابطه خوبی بین فدراسیون سوریه و ایران وجود دارد و مطمئناً می توانیم از تجربه جودوی ایران برای زنده نگه داشتن جودوی کشورمان استفاده کنیم. برای خودمان برنامه ریزی کردیم تا با حضور در کشورهای مختلف جودوی سوریه را تقویت کنیم.

فارس: آیا در سوریه امکانات و زیرساخت ها برای تشکیل ارتش مشترک وجود دارد و آیا شرایط پیشرفت در این کشور وجود دارد یا خیر؟

بالاخره کشور ما در جنگ است، فراهم کردن شرایط و امکانات برای ایجاد اردوگاه مشترک تا حدودی سخت است، اما به زودی این اتفاق می افتد. فعلاً طبیعی است که برگزاری اردوی مشترک در خارج از کشور برای ما و جودوی سوریه مفید باشد. در هر اردوی مشترکی که شرکت می کنیم، می توانیم تجربیات بسیار خوبی داشته باشیم. جا دارد از آرش میرسماعیلی رئیس فدراسیون جودو که از دوستان قدیمی و صمیمی من است تشکر کنم. ما سال هاست که همدیگر را می شناسیم و باید از او تشکر کنم که در این اردوی مشترک امکانات ویژه ای برای تیم ملی جودو سوریه ایجاد کرد. میراسماعیلی واقعاً در این مدت برای ما سنگ تمام گذاشته است.

فارس: پس آیا در این مدت گروه خوبی از ایرانیان دیده اید؟

اگر بخواهم میزبانی را خلاصه کنم، باید بگویم با توجه به شرایط و امکاناتی که در این مدت در اختیار ما قرار گرفت، ایرانی ها خود را در اوج دانش و سخاوت نشان دادند. در ایران وضعیت ما طوری بود که انگار در کنار خانواده هستیم. ما اصلا احساس دلتنگی نمی کنیم.

فارس: با نزدیک شدن به پایان اردوی مشترک با ایران، به نظر می رسد برنامه دیگری دارید، برای ما توضیح دهید.

از ایران به الجزایر و سپس اردن و در نهایت لبنان سفر خواهیم کرد. هدف ما شرکت در مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی است. حضور در چنین اردوهایی برای ما مثمر ثمر و فنی است. در این اردوهای مشترک با مسابقاتی که برای ما برگزار می شود، شرایط ما هر روز از نظر فنی در حال پیشرفت است.

فارس: حرف آخرت…

طبق برنامه سفری به مشهد مقدس خواهیم داشت. این نشان دهنده اوج مهمان نوازی ایرانیان است. من به عنوان نماینده مردم و ورزش سوریه از مردم ایران و فدراسیون جودوی ایران تشکر می کنم که ما را در برگزاری اردوی مشترک یاری کردند. امیدوارم هر چه زودتر شرایط برای برپایی اردوی مشترک در دمشق فراهم شود تا گوشه ای از محبت خانواده جودوی ایران که با ما مثل خودشان رفتار کردند جبران شود.

پایان پیام
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید