اقدامات دانشگاه آزاد برای جلوگیری از جعل مدارک دانشگاهی – خبرگزاری مهر، اخبار ایران و جهانمعصومه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به راه اندازی سامانه استفساریه دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری مرکز فناوری اطلاعات و شبکه علمی دانشگاه آزاد اسلامی در چند روز گذشته گفت: مشاغل یا دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ممکن است به گواهی سطح پایین به عنوان مدرک پایه آموزش عالی نیاز داشته باشند و در واقع برای تأیید مدرک باید مدرک آکادمیک داشته باشید. قبل از راه اندازی این سامانه، سازمان ها و نهادها با دانشگاه مکاتبه کرده و پاسخ هایی دریافت کردند.

رئیس مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد افزود: با راه اندازی سامانه استعلام تحصیلی نیازی به مکاتبه و مکاتبه بین سازمان ها و دستگاه ها نیست و استعلام به صورت اینترنتی انجام می شود. اخیراً وزارت علوم نیز سامانه مشابهی را راه اندازی کرده است.

طباطبایی خاطرنشان کرد: در این سامانه امکان استفاده اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد. برای افراد حقیقی یک سری اطلاعات شخصی به خصوص دانشنامه یا کد مدرک از فرد درخواست می شود و به راحتی می تواند استعلام شهادت خود را بگیرد. اشخاص حقوقی اعم از موسسات آموزشی، سازمان ها و بنیادها می توانند نام کاربری و رمز عبور را از دانشگاه دریافت کنند.

وی افزود: تمامی سازمان ها، موسسات، دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و شرکت های خصوصی می توانند با مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی برای دریافت کد دسترسی به سامانه موافقت کنند.

رئیس مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه متأسفانه برخی سایت ها و گروه ها اعلام می کنند که در کمترین زمان ممکن گواهی صادر می کنند، گفت: با راه اندازی این سامانه از تقلب در گواهینامه ها جلوگیری می شود.

طباطبایی در پایان تاکید کرد: تنها راه اخذ گواهینامه معتبر از دانشگاه آزاد، صدور مدرک قبولی از مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه است.