افزایش ۹۰۰ هزار تومانی حقوق بازنشستگان


۳ مردادماه، سازمان اداری و عملیاتی کشور اعلام کرد که پیشنهاد افزایش حقوق و مستمری کارکنان و بازنشستگان از سوی این سازمان مشترک با سازمان برنامه و بودجه کشور و مراحل قانونی آن به دولت ارائه شده است. در روزهای آینده تصویب خواهد شد.

ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی تاکید می‌کند که مستمری از کارافتادگی کلی، مستمری بازنشستگی و مستمری بازماندگان نباید کمتر از حداقل مزد کارگر عادی باشد. بر این اساس، افزایش حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مشابه افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۱ یعنی همان میزانی است که شورای عالی کار برای حداقل دستمزد تعیین کرده است. ۱۴۰۱ و مصوب دولت.

اما بر اساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی که مقرر می دارد: «سازمان تامین اجتماعی مکلف است کلیه مستمری های بازنشستگی و از کار افتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی کمتر از یک بار در سال پرداخت نماید. با احتساب موارد زیر: محاسبه افزایش هزینه های زندگی با تصویب هیات وزیران به همان درصد افزایش می یابد. قرار است سازمان تامین اجتماعی پیشنهاد خود را در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان از محل کار به دولت اعلام کند. سایر سطوح حقوق

عدالت حقوق بازنشستگان و کارمندان

از جمله اهداف این پیشنهاد عادلانه پرداخت ها، افزایش قدرت خرید و همچنین کمک به حفظ بنیان خانواده در راستای قانون جمعیت جوان کشور است.

در همین راستا بابک اوگی با اشاره به نگرانی رئیس جمهور در خصوص کمک به کارمندان و بازنشستگان گفت: بر اساس پیشنهاد دولت، افزایش های جدید در صورت تصویب مجلس از اول شهریور ماه ۱۴۰۱ اعمال می شود.

وی ادامه داد: بر اساس این قانون ۳۰۰۰ امتیاز به کارکنان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری تعلق می گیرد و معادل ریالی امتیازات مذکور به کارکنان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت تعلق می گیرد. مصوب ۱۳۷۰ – و سایر موضوعات به استثنای (۱) بند (الف) تبصره (۱۲) ) ماده ۱ قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور (به استثنای موارد مشمول قانون کار) و (۲۱۰) ماده. برای دانشگاهیان، اساتید و قضات با عنوان تناسب حقوق به طور دائم در تصمیمات استخدامی و قراردادی آنها لحاظ می شود.

نماینده مجلس نمایندگان، امور حقوقی، استانداری ها و سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه مبلغ ناشی از اعمال این افزایش مشمول کسر مستمری می باشد، برای آن دسته از بازنشستگان مبلغ نه میلیون ( ۹.۰۰۰.۰۰۰) ریال برای کارکنان و مشمولان صندوق های بازنشستگی کشوری، ارتش و سایر صندوق های بازنشستگی مرتبط با صندوق افزایش می یابد. دستگاه های اجرایی

وی با تاکید بر اهمیت قانون حمایت از خانواده و جوانان افزود: در اعمال ماده (۱۶) این قانون، کلیه گروه های رده های مختلف در سازمان های مذکور در ماده (۲۹) پنج سال ششم حقوق دریافت می کنند. سال قانون برنامه توسعه و همچنین نیروهای مسلح. ، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی ایران (به استثنای مشمولان قانون کار)، مانند کارمندان کشوری و لشکری، اعضای هیات علمی دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی، قضات، بازنشستگان، نوبت کاران و مشترکین کشوری و صندوق های بازنشستگی ارتش و سایر صندوق های بازنشستگی دستگاه های اجرایی در صورت تصویب مجلس به ترتیب ۱۰۰ و ۵۰ درصد افزایش می یابد.

وی ادامه داد: بر اساس لایحه قانونی پیشنهادی دولت مستمری مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی در کشور ده درصد و مستمری مشمولان است. تحت پوشش حضرت امام خمینی (ره) به کمیته امداد و سازمان بهزیستی کشور که در دهک های درآمدی (۱)، (۲) و (۳) قرار می گیرند، پنج درصد افزایش یافته است.

معاون سازمان حقوقی، برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته برای تامین هزینه های کشور به استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول روی نیاورد، گفت: برای تامین هزینه ها نیز متوسل شدند. منابع این قانون، “تورم از بین نمی رود.