افزایش تورم در ماه سپتامبر – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، مرکز آمار ایران نرخ تورم جدید را اعلام کرد. بر اساس این گزارش، تورم به صورت سالانه و ماهانه در شهریور ۱۴۰۱ روندی افزایشی داشت و برخلاف تورم، نقطه به نقطه کاهش داشت.

گزارش شهریور ماه شاخص بهای مصرف کننده مرکز آمار ایران حکایت از نرخ بالای تورم در کشور دارد.

بر این اساس نرخ تورم ماهانه در شهریورماه از ۲ درصد در مردادماه ۲.۲ درصد بوده است. نرخ تورم سالانه نیز از ۴۱.۵ درصد در مردادماه به ۴۲.۱ درصد در شهریور افزایش یافت.

از سوی دیگر تورم نقطه به نقطه در شهریورماه از ۵۲.۲ درصد ۴۹.۷ درصد بوده است.

کاربرد شاخص های نرخ تورم چیست؟

اگرچه شاخص‌های تورم سه‌گانه کارکردی کلی دارند و مورد استفاده مقامات دولتی و برنامه‌ریزان قرار می‌گیرند، اما در عمل این سه شاخص نشان‌دهنده تغییرات تورمی است که عموم شهروندان تجربه کرده‌اند.

تورم سالانه اثر افزایش قیمت ها در ۱۲ ماه گذشته را نشان می دهد. این بدان معناست که بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران از شهریور ۱۴۰۰، قیمت کالاها و خدمات مصرفی در کشور ۰.۶ واحد درصد گران شده است.

تورم ماهانه نیز تغییرات کلی قیمت را در ماه گذشته نشان می دهد. بنابراین میانگین هزینه مواد مصرفی از آگوست ۱۴۰۱ تا به امروز ۰.۲ درصد افزایش یافته است.

اما تورم نقطه‌به‌نقطه که برای شهریور ماه ۲.۵ واحد درصد کاهش داشته است، نشان می‌دهد که در شهریور سال گذشته و امسال چقدر تغییر در هزینه‌ها برای شهروندان رخ داده است.

این سه شاخص در عمل بیانگر اتفاقاتی است که در نتیجه اجرای سیاست های پولی و مالی در ۱۰ دسته اعشاری درآمد در ۳۱ استان کشور رخ داده است.

این تحولات تاثیر خاصی بر وضعیت موجود و پیشرفت شاغلان، کارگران و بازنشستگانی که در طول سال از منبع درآمدی ثابت و پایداری برخوردار هستند، ندارد، اما می تواند در تصمیم گیری های اقتصادی موثر باشد.