اعدام ۷ نفر در کویت / اعتراض اتحادیه اروپا / لغو ویزای شینگن در خطر است


اجرای حکم اعدام در کویت، برنامه لغو روادید شینگن را برای اتباع کویتی به خطر انداخته است.
گزارش کردن عصر ایران چهارشنبه گذشته کویت ۷ نفر را اعدام کرد. این اتفاق اعتراض شدید اتحادیه اروپا را برانگیخت و سفیر کویت در این سازمان را احضار کرد تا اعتراض خود را اعلام کند.
نایب رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا (مارگاریتاس شیناس)
اعدام ۷ نفر در کویت / اعتراض اتحادیه اروپا / لغو ویزای شینگن در خطر است

یک مقام ارشد اروپایی نیز گفت که این موضوع در مذاکرات لغو ویزای شینگن برای شهروندان کویتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

چهارشنبه گذشته کویت ۷ نفر را اعدام کرد. این ۷ نفر به قتل ۸ نفر محکوم شدند. این اولین اعدام در کویت از سال ۲۰۱۷ است. پیش از آن در سال ۲۰۱۳ حکم اعدام در این کشور اجرا شد.

اتحادیه اروپا با انتقاد از اجرای احکام اعدام اعلام کرد که به همین دلیل سفیر کویت مقیم بروکسل را احضار کرده است.

دادستانی کویت با انتشار بیانیه‌ای در توئیتر از اجرای حکم اعدام سه شهروند کویتی (دو مرد و یک زن)، یک سوری، یک پاکستانی و یک شهروند اتیوپیایی در زندان مرکزی خبر داد.

نایب رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا (مارگاریتاس شیناس) در پاسخ گفت: مایه تاسف است که کویت علیرغم طرح این موضوع و کسب اطمینان در خصوص عدم اعدام، این مسیر را در پیش گرفت و روز چهارشنبه ۷ مورد اعدام انجام داد.

وی افزود: اتحادیه اروپا به شدت با مجازات اعدام مخالف است و اداره دیپلماسی اتحادیه سفیر کویت در اتحادیه اروپا در بروکسل را احضار کرد.

این مقام ارشد در اتحادیه اروپا افزود: این موضوع در مذاکرات پیشنهاد لغو ویزای شینگن برای شهروندان کویتی برای ورود به اروپا مطرح خواهد شد.

وزیر خارجه کویت در پاسخ گفت: ما از کشورهای اروپایی انتظار داریم موضوع لغو ویزای شینگن برای شهروندان کویتی را سیاسی نکنند… این موضوع به خودی خود یک هدف نیست، بلکه یک وسیله است. هدف نهایی آن توسعه روابط بین کویت و کشورهای اروپایی است.

شیخ سالم عبدالله الجابر الصباح وزیر خارجه کویت
اعدام ۷ نفر در کویت / اعتراض اتحادیه اروپا / لغو ویزای شینگن در خطر است

ویزای شینگن یک ویزای یکپارچه برای ۲۶ کشور عضو اتحادیه اروپا و خارج از این گروه است.

با اخذ این ویزا افراد می توانند بدون نیاز به ویزا یا سفر بین آنها وارد این کشورها شوند.

اگر ویزای شینگن برای شهروندان کویتی لغو شود، کویتی ها می توانند بدون اخذ ویزا وارد این کشورها شوند. در حال حاضر در میان کشورهای جنوب خلیج فارس، ویزای شینگن برای اتباع امارات متحده عربی لغو شده است.

در حال حاضر صدور ویزای شینگن برای کویتی ها بسیار راحت و آسان است، اما دولت کویت به دنبال لغو کامل ویزای شینگن است و آن را برای هر دو طرف مفید می داند.

پیش از آن، در کویت تنها در سال ۲۰۱۷، ۷ نفر اعدام شدند. یکی از این هفت نفر یکی از اعضای خانواده شاهزاده (خانواده حاکم) بود که به قتل محکوم و اعدام شد.

وزیر خارجه کویت همچنین انتقاد از اعدام ها در کشورش را رد کرد و گفت که کویت به شدت مداخله در امور داخلی خود را رد می کند.

شیخ سالم عبدالله الجابر الصباح ادامه داد: ما مداخله در امور داخلی خود را از هر طرف به ویژه از جانب دوستان خود رد می کنیم. ما همچنین قاطعانه از مداخله در تصمیمات و فعالیت های سیستم قضایی خود امتناع می کنیم.

وی افزود: کویت یک کشور دموکراتیک است و ما به آن افتخار می کنیم و به نظام حکومتی و استقلال مقامات کشور افتخار می کنیم و ما به عنوان یک دولت یا به عنوان یک فرد حق نداریم در امور قضایی خود دخالت کنیم. سیستم، چه رسد به احزاب خارجی.»

وی تاکید کرد که «تصمیمات دستگاه قضایی ما مستقل و بدون هیچ گونه دخالت داخلی و خارجی است».

کویت، واقع در جنوب غربی خلیج فارس، دارای ۴.۵ میلیون نفر جمعیت است که تقریباً نیمی از آنها را شهروندان کویتی و بقیه را اتباع خارجی مقیم تشکیل می دهند.