اسکوچیچ چگونه به «شعر» رسید؟ پایگاه ضعیف در رختکن تیم ملی! خبرگزاری مهر، اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی فوتبال ایران به عنوان اولین تیم آسیایی توانست جواز حضور در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را کسب کند که این اتفاق با هدایت دراگان اسکوچیچ در حالی رخ داد که عملکرد ضعیف این تیم به پایان رسید. در مرحله مقدماتی مهم ترین قهرمانی فوتبال کشور با هدایت مارک ویلموتس این کمترین شانس برای نسل طلایی فوتبال ایران بود.

اما اسکوچیچ با وجود همه انتقاداتی که در انتخابش وجود داشت، توانست تیم ایران را به جام جهانی قطر برساند اما همچنان جایگاه او در راس کادر فنی ملی متزلزل است.

یک باخت تمام بردها را از دست داد

تیم ایران پس از انجام ۷ بازی تنها برای حضور زودهنگام در جام جهانی ۲۰۲۲ جواز حضور خود را به دست آورد تا دیدار امارات، کره جنوبی و لبنان در دور برگشت جشن گرفته شود.

شاگردان اسکوچیچ پس از راهیابی به جام جهانی قطر، امارات را در تهران شکست دادند. این تیم سپس به شرق آسیا سفر کرد تا در ۲۴ آوریل ۱۴۰۱ با کره جنوبی ۲-۰ دیدار کند.

همین شکست کافی بود تا منتقدان سرمربی کروات سریع موس را تیز کنند و او را متهم درجه یک کنند اما اسکوچیچ با پیروزی مقابل لبنان در دیداری پرحاشیه در مشهد بار دیگر آب بر آتش ریخت تا همه چیز الان خوبه

شلاق نامنظم اتحادیه بر بدن تیم ملی

جدال بر سر قدرت در راهروهای فدراسیون فوتبال پس از برکناری شهاب الدین عزیزی خادم از ریاست به اوج خود رسید تا تیم ملی بزرگسالان مانند کودکی در جاده تنها یک بازی تدارکاتی با الجزایر بدون حضور داشته باشد. هر برنامه ای در فرصت طلایی از تقویم بازی های ملی

گرمای ۵۰ درجه در قطر شاگردان دراگان اسکوچیچ را به تمرین شبانه در دوحه واداشت، اما آنقدر عرق ریخته بودند که همه از این موضوع گلایه داشتند. سردار آزمون، علی رضا جهانبخش، مهدی طارمی و احسان حاجی صفی تعدادی از بازیکنان تیم ملی بودند که علناً ناراحتی خود را اعلام کردند، حتی در روزهایی که تمام تیم های حاضر در جام جهانی تشنه موفقیت بودند، مدیران الاتحاد می توانستند پشت سر بنشینند. آنها صندلی بدون هیچ نگرانی. همکاری نکردن

اسکوچیچ چگونه ماندگار شد؟

الجزایر به یک بحث جدی تبدیل شده است

شکست ۲-۱ مقابل الجزایر، تنها بازی دوستانه ماه ژوئن، بهانه ای جدی برای انتقاد گسترده از اسکوچیچ بود. منتقدان سرمربی تیم ملی ایران تا آنجا پیش رفته اند که اسکوچیچ را جانشین احتمالی معرفی می کنند. جواد نکونام، کارلوس کی روش و علی دایی از جمله گزینه های پیشنهادی برای جایگزینی اسکوچیچ بودند که ۱۵۰ روز مانده به شروع جام جهانی اسکوچیچ را در بدترین وضعیت ممکن قرار دادند.

رختکن از روی زمین پرید

رابطه خوب سرمربی کروات با ستاره های تیم ایران یکی از مهم ترین دلایل موفقیت تیم ایران در راهیابی به جام جهانی قطر بود اما عدم انسجام اردوی قطر و هماهنگی تیم ایران مقابل الجزایر بهانه است. به خاطر رویارویی بازیکن با اسکوچیچ شد. اتفاقی که شایعه درگیری لفظی تند سردار آزمون و اسکوچیچ در دو نیمه بازی الجزایر را به گوش می رساند.

ماجرایی که دیدار ملی پوشان باتجربه با حمید السجادی وزیر ورزش را برانگیخت. بازیکنان تیم ملی ایران اصلا از شرایط اردو راضی نبودند تا آن را به وزیر در سالن کنفرانس هتل پنج ستاره «شماره دو» دوحه قطر منتقل کنند.

صحبت جدی ای که سجادی انجام داد و در این دیدار دو بار به بازیکنان قول داد اجازه نمی دهد چنین برنامه نامنظمی تکرار شود اما نتیجه این دیدار بیش از حد باعث آزار بازیکنان شد و تنها نقطه ضعف اسکوچیچ بود. رختکن تیم ملی ایران!

اسکوچیچ چگونه ماندگار شد؟

یکی روی نعل و یکی روی میخ مجدی

میرشاد مجیدی، رئیس فدراسیون فوتبال ایران پس از انتقاد شدید از عملکرد دراگان اسکوچیچ، سرمربی این تیم را فراخواند، اما او در یک برنامه تلویزیونی اظهاراتی را مطرح کرد که نشان داد سرمربی کروات نباید از این موضوع خیلی خوشحال باشد.

مجیدی با تایید ماندن یا رفتن سرمربی کروات برای تیم ملی ایران خاطرنشان کرد: اسکوچیچ با تیم ملی قرارداد دارد و کاملا مورد حمایت فدراسیون فوتبال است اما به نظر من و اعضای هیات مدیره تیم ملی اولویت است و بیشتر از نام فوتبال کشور نیست. تمام تلاش خود را می کنیم تا تیم ملی را سربلند کنیم.

رئیس فدراسیون فوتبال وقتی دید حرف هایش باعث تردید در آینده کادرفنی تیم ملی شده است، بار دیگر گفت: قطعا با اسکوچیچ ادامه می دهیم و او تا پایان فصل سرمربی ایران خواهد بود. جام ملت‌ها ۲۰۲۳.”

احکام صادر شده از سوی هواداران فوتبال ایران نشان نمی دهد که اسکو چی مطمئن باشد که آینده اش در هاله ای از بلاتکلیفی خواهد بود.

اسکوچیچ چگونه ماندگار شد؟

فرصت ها راه های کمی هستند

کارلوس کی روش با وجود اینکه نامش در رسانه ها دست به دست می شود، شانس بسیار کمی برای حضور مجدد روی نیمکت تیم ملی ایران دارد. اگر فدراسیون فوتبال تصمیم بگیرد که اسکوچیچ باید قبل از جام جهانی خداحافظی کند، چه کسی نباید امید زیادی به بستن چمدان های خود برای تهران داشته باشد؟

حاشیه‌های سود مکرر او و همچنین هزینه‌های ارزی مربوط به سربازی‌اش از مهمترین دلایل عدم بازگشت او هستند.

داخلی و امکان غافلگیری

با وجود صحبت هایی مبنی بر نیمکت نشینی جواد نکونام در تیم ملی ایران، پیگیری های خبرنگار مهر نشان می دهد که او شانس زیادی برای این موضوع ندارد. اتحادیه فوتبال انگلیس با پول زیادی مواجه است و اگر اسکوچیچ اخراج شود، شانس گزینه های داخلی بسیار بیشتر از خارجی ها است. در این بین شایعاتی مبنی بر احتمال بازگشت یکی از مربیان بومی سابق تیم ملی ایران به گوش می رسید و در صورت بازگشت، می تواند برای هواداران فوتبال ایران شگفتی بزرگی باشد!

اسکوچیچ چگونه ماندگار شد؟