استقبال از ۸ میلیارد کودک در جهان / چه کسانی ۵، ۶ و ۷ میلیارد هستند؟ (فیلم)


سازمان ملل می گوید ۱۱ سال پیش جهان ۷ میلیارد نفر داشت و اکنون ۸ میلیارد نفر دارد.

به گزارش عصر ایران به نقل از بی بی سی، پس از رونق بزرگ جمعیت در اواسط قرن بیستم، رشد جمعیت کاهش یافت.

ممکن است ۱۵ سال طول بکشد تا جمعیت جهان به ۹ میلیارد نفر برسد و سازمان ملل پیش بینی نمی کند که جمعیت قبل از سال ۲۰۸۰ از مرز ۱۰ میلیارد فراتر رود.

محاسبه دقیق جمعیت جهان یک کار دشوار و پرهزینه است.

در سال های گذشته، سازمان ملل کودکان را به عنوان نماینده پنج، شش و هفت میلیارد نفر در جهان انتخاب می کرد.

متی گاسپار در ژوئیه ۱۹۸۷ به دنیا آمد. چند دقیقه پس از تولدش، فلاش های دوربین بر روی صورت ریز او چشمک زد و جمعیتی از سیاستمداران مادر خسته او را احاطه کردند.

سعدیا سلطان آویچی و عدنان میوش ۲۳ ساله به عنوان ۸ میلیارد کودک جهان انتخاب شدند.

استقبال از 8 میلیارد کودک در جهان / چه کسانی 5، 6 و 7 میلیارد هستند؟

الکس مارشال، یک مقام انگلیسی در آن زمان در سازمان ملل که پشت صفی از وسایل نقلیه بیرون بیمارستان گیر کرده بود، تا حدی مسئول هرج و مرج در واحد کوچک زایشگاه در حومه زاگرب بود.

وی می گوید: طبق پیش بینی آنها جمعیت جهان در سال ۱۹۸۷ از مرز ۵ میلیون نفر خواهد گذشت که تاریخ آماری این رویداد ۱۱ جولای تخمین زده شد، بنابراین تصمیم گرفتیم کودک را به عنوان ۵ میلیاردمین فرد جهان انتخاب کنیم.

وقتی مارشال برای توضیح بیشتر این ایده نزد کارشناسان جمعیت سازمان ملل رفت، آنها را خشمگین کرد.

مارشال گفت: «جمعیت شناسان به ما گفتند که ما نمی دانیم داریم چه کار می کنیم و نباید از بین این همه نوزاد یک نفر را انتخاب کرد. با این حال انجام شد.

مارشال گفت: «همه چیز مربوط به اعداد بود.

سی و پنج سال از تولد پنجمین میلیارد کودک در جهان می گذرد. او سعی می کند ورود تشریفاتی خود به دنیا را فراموش کند. صفحه فیس بوک او نشان می دهد که او در زاگرب زندگی می کند، متاهل است و به عنوان مهندس شیمی کار می کند. او از صحبت با رسانه ها خودداری می کند.

و الکس مارشال متی را برای اشاره به سیرک رسانه ای از روز تولدش سرزنش نمی کند.

از آن زمان تاکنون ۳ میلیارد نفر به جهان اضافه شده است. اما در ۳۵ سال آینده ممکن است شاهد افزایش ۲ میلیارد نفری در جهان باشیم که پس از آن -شاید- سرعت رشد جمعیت هموار باشد.

Sadia Sultana Ofishi به مادرش کمک می کند تا سیب زمینی را در خارج از داکا، بنگلادش پوست کند. او ۱۱ سال دارد و ترجیح می دهد خارج از خانه فوتبال بازی کند.

کسب و کار ساری اویشی پس از شیوع بیماری همه گیر تحت تاثیر قرار می گیرد و مجبور می شوند به روستا نقل مکان کنند. زندگی در روستا هزینه کمتری دارد و می توانند شهریه مدرسه سه دخترشان را بپردازند.

اویشی کوچکترین دختر و طلسم شانس خانواده است. متولد ۲۰۱۱ و انتخاب ۷ میلیارد کودک در جهان.

مادرش در زمان تولد نمی دانست چه اتفاقی می افتد. او حتی انتظار زایمان را نداشت. پس از ویزیت، پزشکان او را برای سزارین اورژانسی به اتاق زایمان فرستادند.

اویشی یک دقیقه بعد از نیمه شب به دنیا آمد و خود را در محاصره گروه های تلویزیونی و مقامات محلی دید. خانواده او شوکه شده اند، اما خوشحالند.

در آن زمان پدرش در انتظار پسری بود. اما حالا پدر به داشتن ۳ دختر باهوش و سخت کوش راضی است. دختر بزرگ او اکنون دانشجوی دانشگاه است و می خواهد پزشک شود.

پدر اویشی می‌گوید: «ما وضعیت مالی خوبی نداریم و شیوع کووید همه چیز را سخت‌تر کرده است. او می گوید: «من برای تحقق رویای اویشی هر کاری می کنم.

پس از تولد آویچی در سال ۲۰۱۱، نزدیک به ۱۷ میلیون نفر به جمعیت بنگلادش اضافه شد.

این رشد به دلیل یک داستان موفقیت پزشکی در این کشور است، اما نرخ رشد جمعیت در این کشور کاهش شدیدی را نشان می دهد. زنان بنگلادشی در دهه ۱۹۸۰ به طور متوسط ​​۶ فرزند داشتند و در حال حاضر میانگین تعداد فرزندان در این کشور ۲ است. به لطف تمرکز بر آموزش در بنگلادش و افزایش تحصیلات زنان، آنها خانواده های کوچکتری را انتخاب می کنند.

سازمان ملل می گوید جمعیت جهان در دهه ۱۹۸۰ از ۱۰.۴ میلیارد نفر فراتر خواهد رفت. اما موسسه سنجش و ارزیابی سلامت (IHME) در دانشگاه واشنگتن و مرکز IIASA-Wittgenstein در وین معتقدند که این امر به زودی اتفاق خواهد افتاد و بین سال‌های ۲۰۶۰ تا ۲۰۷۰ به حدود ۱۰ میلیارد نفر خواهد رسید.

اما پس از تولد اویشی در سال ۲۰۱۱، اتفاقات زیادی در جهان رخ داده است و جمعیت شناسان مرتباً شگفت زده می شوند.

سمیر ک.س می گوید: یک جمعیت شناس در IIAS وین: ما انتظار نداشتیم که میزان مرگ و میر ناشی از ایدز تا این حد پایین بیاید و درمان بتواند این همه انسان را نجات دهد. کودکانی که از این بیماری جان سالم به در بردند نیز صاحب فرزند شدند.

از سوی دیگر، کاهش سرسام آور در باروری وجود دارد.

سامیر گفت جمعیت شناسان پس از اینکه تعداد فرزندان متولد شده به ازای هر زن در کره جنوبی به میانگین ۰.۸۱ رسید، شوکه شدند. وی افزود: سوال بزرگ و مهم برای ما این است که این روند تا کجا کاهش خواهد یافت؟

بسیاری از کشورهای جهان با این روند دست و پنجه نرم می کنند.

احتمالاً ۵۰۰ میلیون از میلیارد بعدی جهان از ۸ کشور خواهد بود. اکثر این کشورها آفریقایی هستند. نرخ باروری مورد نیاز برای حفظ جمعیت ۲.۱ فرزند به ازای هر زن است که بسیار کمتر از نرخ برآورد شده در بسیاری از کشورها است.

عدنان میوچ، ۲۳ ساله، در بوسنی و هرزگوین به کاهش سریع جمعیت خود می پردازد.

فوق لیسانس اقتصاد داره دنبال کار میگرده اگه کار پیدا نکرد میره اتحادیه اروپا. بسیاری از کشورهای اروپای شرقی با نرخ پایین تولد و مهاجرت بالا مواجه هستند.

عدنان با مادرش فاطمه در خارج از سارایوو زندگی می کند.

فاطمه می گوید: “در هنگام تولد عدنان متوجه چیزهای غیرعادی شدم. پزشکان و پرستاران دور هم جمع شدند و من نمی دانستم چه اتفاقی افتاده است.”

او گفت: «کوفی عنان، دبیرکل وقت سازمان ملل متحد، باید به عنوان کودک شماره ۶ میلیارد در جهان شناخته شود.

فاطمه می گوید: «خیلی خسته بودم و نمی دانم چه احساسی داشتم.

شش میلیاردمین فرزند جهان برای عدنان مزایایی به همراه داشته است. به عنوان مثال، زمانی که او ۱۱ ساله بود، در رئال مادرید با قهرمان خود “کریستیانو رونالدو” آشنا شد.

به عقیده او این واقعیت که در ۲۳ سال ۲ میلیارد نفر به جمعیت جهان اضافه شده است شگفت انگیز است.