استاندار یزد: لزوم ایجاد فرصت های شغلی در مناطق کم برخوردار با آموزش صنایع دستی


و خبرگزاری فارس از یزد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استان گزارش داد مهران فاطمی در جلسه شورای توسعه گردشگری استان یزد، صنایع دستی یزد را بخشی از هویت و پیشینه تاریخی یزد دانست. محصولی مبتنی بر خلاقیت ها و ابداعات مردم این دیار و تصریح کرد: صنایع دستی شاید در مقاطعی از زمان مغفول مانده باشد اما امروز باید مسیر این هنر و صنعت را پرنشاطتر و به روزتر از گذشته طی کرد.

وی افزود: صنایع دستی یکی از محورهای اصلی شورای توسعه گردشگری در استانداری است و باید برای بهبود فضای فعالیت و رونق این هنر و صنعت با توجه ویژه به موضوعات مرتبط پیگیری شود.

استاندار یزد به یکی از پیشنهادات ارائه شده در این نشست در خصوص ایجاد فرصت شغلی برای بانوان حامی خانواده در حوزه صنایع دستی اشاره کرد و گفت: اعلام آمادگی شهرداری یزد برای سرمایه گذاری در این زمینه و ایجاد بازارچه را در نظر بگیرید. برای فروش محصولات تولیدی، این مهم، پیگیری جدی است.

فاطمی همچنین به موارد مطرح شده در خصوص راه اندازی شهر طلا و جواهر یزد اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به مسائل امنیتی، اداری و حفاظتی ویژه و اعلام آمادگی شهرداری برای تجهیز این مجموعه مواردی باید پیگیری شود. به این ترتیب

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اهمیت صنایع دستی دانش بنیان برای ایجاد اشتغال در مناطق کم برخوردار خاطرنشان کرد: پیشنهادی که مبنی بر ورود صنایع بزرگ به این حوزه مطرح شده است. در قالب مسئولیت اجتماعی می توان الگوی عملیاتی قابل اعتمادی را دنبال کرد و طی کرد تا ضمن آموزش صنایع دستی و ایجاد فرصت های شغلی در این حوزه ها، استارت آپ هایی در این زمینه شکل بگیرند.

استاندار یزد با بیان اینکه برنامه مذکور باید دوره «از خرید مواد اولیه تا بازار فروش و تجارت» را پوشش دهد، گفت: فرمانداران شهرستان ها در این راستا همراه و همگام خواهند بود.

راه اندازی موزه زنده صنایع دستی در استان

وی همچنین راه اندازی موزه زنده صنایع دستی در استان را به عنوان یک کار خلاقانه و ابتکاری ضروری دانست و خاطرنشان کرد: اگرچه در برخی استان ها موزه زنده در برخی از حوزه های صنایع دستی راه اندازی شده است اما جمع آوری آنها به شکلی است. ارائه محصول علاوه بر جذابیت برای مردم و گردشگران، عمدتاً برای ترویج و فرهنگ سازی این معضل است.

فاطمی در بخشی دیگر از سخنان خود خواستار «هدیه قرار دادن صنایع دستی استان در جشنواره ها و جشن های تجلیل از بخش دولتی و واحدهای تولیدی» را به عنوان اقدامی موثر در ایجاد بازار بزرگ فروش محصولات صنایع دستی و حمایت از هنرمندان در این استان عنوان کرد. این زمینه. : در این راستا باید قوانینی تعریف و رعایت شود.

استاندار یزد همچنین بر برنامه ریزی رویدادها و جشنواره های صنایع دستی در طول سال تاکید کرد و اهمیت برپایی غرفه های معرفی صنایع دستی استان در نهادهای دولتی را تشریح کرد.

وی همچنین به موضوعات و دغدغه های مطرح شده در خصوص تامین مواد اولیه صنایع دستی اشاره کرد و افزود: کارگروهی با حضور اداره کل میراث فرهنگی، شرکت شهرک های صنعتی و اداره استاندارد تشکیل و در این زمینه بحث و تبادل نظر شد. “از تامین مواد اولیه تا اجرای نظارت های لازم” که باید پیگیری شود.

فاطمی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه گردشگری و صنایع دستی یکی از محورهای منطبق با اولویت های استانداری است، ارائه تسهیلات تبصره های ۱۶ و ۱۸ قانون بودجه برای این بخش باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی خطاب به استاندار یزد، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: به اداره صنایع دستی در این مدیریت دولتی ظلم نکنید و آن را از ظلم و تباهی خارج کنید.

و فاطمی ادامه داد: گردشگری می تواند به جایی برسد که صنایع دستی بالا بیاید و ترکیبات تاریخی و ارزشمند ما را ببیند، بنابراین باید همه مولفه ها را با هم دید و دنبال کرد.

استاندار یزد گفت: شورای توسعه گردشگری شورای بالادستی با حضور مدیران مرتبط با این حوزه و فعالان بخش خصوصی است، بنابراین مصوبات آن مانند مصوبات شورای برنامه ریزی و توسعه منطقه لازم الاجرا است.

وی راه اندازی شورای توسعه گردشگری در استان و برگزاری جلسات هفتگی آن را دلیلی بر اهمیت و توجه ویژه به این حوزه دانست. و قطعا با تداوم این جلسات تحولات جدی در این زمینه ایجاد خواهد شد.

فاطمی با اشاره به اینکه یکی از مسیرهای مهم توسعه و پیشرفت استان، مسیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با در نظر گرفتن ملاحظات فرهنگی آن است، خاطرنشان کرد: استان یزد در سال گذشته شاهد بالاترین نرخ رشد اقتصادی بوده است. در کشور با نرخ ۷.۵۵ درصد و سهم فعالیت های گردشگری و میراث فرهنگی در این رشد ۲.۵۵ درصد است.

استاندار یزد با اشاره به توانمندی های بالای حوزه گردشگری در استان گفت: اطمینان دارم در صورت توجه به این بخش و اجرای رویه ها و فعالیت های لازم، استان تنها از طریق مسیر گردشگری قابل مدیریت است. ” با اشاره به ملاحظات آن.

وی افزود: امید است نتیجه جلسات این حوزه با توکل به خداوند متعال و تلاش مدیران و فعالان بخش خصوصی برای شهر جدید یزد به حد مطلوب و زیبایی برسد.

آخر حرف / د
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید