استاد دانشگاه سیراکیوز در نیویورک: هیچ کس در ایالات متحده نمی تواند لابی قدرتمند اسلحه را مجبور کند


به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری فارس، آمریکا سال هاست که با چالش بزرگی به نام «تیراندازی کور در اماکن عمومی» و حتی مدارس مواجه است. بر اساس آمار جدید FBI که حدود ۲۰ روز پیش منتشر شد، تیراندازی های فعال و فعال در ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ بیش از ۵۰ درصد و نسبت به سال ۲۰۱۷ حدود ۹۷ درصد افزایش یافته است. این تعداد حتی در چند ماه اول سال ۲۰۲۲ به اوج خود رسید، زمانی که تنها در ۳۰ روز گذشته حداقل ۱۵ تیراندازی مرگبار در ایالات متحده گزارش شد و در یکی از مرگبارترین مدارس تگزاس، بیش از ۲۲ دانش آموز دبستانی در کنار هم بودند. سمت. با مرگ تعدادی از معلمان و کارکنان مدرسه.

اعتراضات گسترده ای علیه تحریم تسلیحاتی و شکست کاخ سفید و کنگره در محدود کردن حمل و نقل تسلیحات آغاز شد و اعتراضات در چندین شهر بزرگ آمریکا از جمله واشنگتن و نیویورک در روز شنبه گذشته آغاز شد و کنگره برای محدود کردن بازار تسلیحات آمریکا تشکیل جلسه داد. .

کیهان با دکتر مارگارت سوزان تامپسون، دانشیار دپارتمان علوم سیاسی دانشگاه سیراکیوز در نیویورک، در مورد لابی گری سازندگان اسلحه آمریکایی و شکست کاخ سفید و کنگره در اقدام موثر برای محدود کردن ایالات متحده گفتگو کرد. بازار اسلحه: از کارشناس سیاسی درباره آزادی اسلحه در آمریکا سوال شد. دکتر تامپسون در این مصاحبه اعتراف می کند که قدرت و نفوذ گروه های فشار مسلح در آمریکا به حدی است که حتی روسای جمهور نیز قادر به مقابله با آنها نیستند و مخالفان این وضعیت نه از نفوذ لازم برخوردارند و نه قدرت لازم. متن این گفتگو را در ادامه می خوانید:

وقتی صحبت از لابی اسلحه در ایالات متحده می شود، دقیقاً در مورد چه افراد، گروه ها یا احزاب صحبت می کنیم؟ آیا لابی‌گران اسلحه در ایالات متحده شامل گروه‌هایی می‌شوند که توسط کارخانه‌های اسلحه‌سازی حمایت می‌شوند یا این لابی‌ها لایه‌ها و اشکال دیگری دارند که پیچیده‌تر است و ممکن است فراتر از گروه‌ها و احزاب سیاسی باشد؟

در کل صحبت از لابی تسلیحات به برخی گروه ها و انجمن ها اطلاق می شود و ما در مورد همین گروه ها صحبت می کنیم. انجمن ملی تفنگ یکی از بزرگترین و تأثیرگذارترین انجمن های اسلحه گرم در ایالات متحده است. با این حال، به خاطر داشته باشید که موقعیت ها و سیاست های این انجمن یا به اختصار NRA توسط کارمندان و افسران آن تعیین می شود، نه اعضای عمومی آن. به عنوان مثال، اکثریت اعضای غیر روحانی انجمن اسلحه گرم ممکن است از اعمال حداقل محدودیت ها در مورد سلاح گرم، از جمله دوره انتظار، ثبت نام و غیره، برای خرید و دسترسی به سلاح گرم حمایت کنند، اما خود انجمن از چنین محدودیت هایی حمایت نمی کند.

البته سازمان های دیگری نیز وجود دارند، برخی کوچک و برخی بزرگتر، اما مهم ترین و شناخته شده ترین آنها NRA یا انجمن ملی تفنگ است. فهرستی از این سازمان ها و انجمن ها، که برخی از آنها فشار رسمی بر تشکیلات سیاسی آمریکا اعمال می کنند، در کتابخانه دانشگاه شیپنسبورگ موجود است. انجمن یا بنیاد تکمیلی سلاح گرم آمریکا دومین سازمان و انجمنی است که از مالکیت خصوصی اسلحه در ایالات متحده دفاع می کند.

سازندگان تسلیحات آمریکایی چقدر بر سیاست تسلیحاتی تأثیر دارند؟ آیا این گروه های فشار واقعاً قدرت تأثیرگذاری بر رویدادهای مهمی مانند انتخابات کنگره یا انتخابات ریاست جمهوری را دارند؟

من کمتر با نفوذ و قدرت تولیدکنندگان اسلحه در ایالات متحده آشنا هستم، اما یک حکم دادگاه عالی در سال ۲۰۱۰، در نتیجه شکایت FEC علیه اتحادیه های مدنی، به گروه ها و شرکت ها آزادی بیشتری برای تأمین مالی انتخابات داد. بر این اساس، با توجه به حکم دیوان عالی کشور مبنی بر رفع محدودیت‌های کمپین مالی ۱۰۰ ساله، می‌توان نقش تولیدکنندگان و شرکت‌های تسلیحاتی را در سیاست‌گذاری بهتر تعریف کرد.

با توجه به تیراندازی های متعدد حتی در مدارس آمریکا، چرا اقدام موثری علیه قانون آزادی اسلحه انجام نمی دهید؟ آیا واقعاً قدرت و نفوذ لابی‌گران مسلح آنقدر زیاد است که حتی روسای جمهور نیز قادر به مقابله با آن نیستند؟

نظرسنجی های عمومی در ایالات متحده بارها نشان داده است که اکثریت قریب به اتفاق شهروندان و رأی دهندگان آمریکایی حداقل از برخی قوانین کنترل اسلحه و محدودیت های مربوط به اسلحه شخصی حمایت می کنند. با این حال، شهروندان عادی مانند گروه ها و شرکت های بزرگ، پول و نفوذ کافی ندارند تا علیه آنها سلاح به دست بگیرند. برای پاسخ به این سوال که آیا واقعاً قدرت و نفوذ لابی اسلحه آنقدر زیاد است که حتی روسای جمهور نیز قادر به مقابله با آن نیستند، باید خیلی خلاصه بگویم: بله، به نظر می رسد و متاسفانه همینطور است.

آیا آمریکا نسبت به گذشته ناامن تر است؟ اختلاف حقوقی فعلی بر سر آزادی اسلحه در قانون اساسی ایالات متحده تا کجا خواهد بود؟

البته من در مورد “ناامنی” در ایالات متحده مطمئن نیستم، اما بسیاری از آمریکایی ها با توجه به تعداد و خطر اسلحه در ایالات متحده احساس امنیت کمتری می کنند و ترس زیادی از جانب شهروندان آمریکایی وجود دارد.

در نهایت، باید در نظر داشته باشید که دیوان عالی ایالات متحده، زمانی که به اندازه امروز یکجانبه نبود، حداقل تصمیماتی اتخاذ کرد که به نظر می رسد در آن زمان توسط دیوان پذیرفته شده است. در این راستا شاید منشأ اختلافات در تفسیر متمم دوم قانون اساسی باشد. از سوی دیگر، برخی از حقوقدانان نیز اختلاف نظر دارند و معتقدند که مبنای اصلی تصویب متمم دوم قانون اساسی، ایجاد یک شبه نظامی کاملاً کنترل شده و کنترل شده در قرن هجدهم در آمریکا بوده است. او هست.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید