استاد دانشگاه جورج تاون: در حال حاضر برنامه ای برای ارجاع ایران به شورای امنیت وجود ندارد


به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری فارس، چهارشنبه هفته گذشته، ۱۶ خرداد، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تصمیم قاطعی را با اکثریت آرا علیه ایران صادر کرد. پیش نویس قطعنامه که برخی تحلیلگران معتقدند ملایم است، توسط چهار کشور بریتانیا، فرانسه، آلمان و آمریکا تهیه و به شورای حکام ارائه شد. با وجود لحن نسبتا ملایم، گروه دیگری از تحلیلگران این هشدار را مطرح کردند که پرونده هسته ای ایران می تواند به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع شود. متن قطعنامه از ایران می‌خواهد هر چه سریع‌تر به تعهدات قانونی خود عمل کند و بدون اتلاف وقت، به پیشنهاد مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ادامه همکاری در شفاف‌سازی و حل و فصل مسائل پادمانی باقی‌مانده عمل کند.

با این حال، جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است که فراتر از تعهدات بین المللی خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری داشته است. علاوه بر این، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار ویدئویی از خاموش شدن تعداد زیادی از دوربین‌های نظارتی آژانس خبر داد که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران آن را «رویکرد سازنده آژانس و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» توصیف کرد. تصویب این قطعنامه». همه اینها احتمال شکست توافق هسته ای را افزایش داد.

پل پیلار، استاد دانشگاه جورج تاون و عضو ارشد مؤسسه بروکینگز، در مورد اینکه چرا شورای حکام حرکت کرد و قطعنامه را علیه ایران تصویب کرد و آن را در چندین مکان نامشخص یافت و همکاری نکرد، توضیح داد. این تحلیلگر آمریکایی گفت که این تصمیم انتقادی یک واکنش اجتناب ناپذیر بود و گفت که آژانس در مواجهه با این عدم همکاری و همچنین توجه به “بعد نظامی بالقوه” این سایت ها این اقدام را انجام داده است. .

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر فضای فوق العاده منفی به وجود آمده و تاثیرگذاری دیپلماسی در دستیابی به توافق هسته ای، گفت: لحن قطعنامه ای که علیه ایران تصویب شد نسبتا نرم بود. وی افزود: واضح است که همه دست اندرکاران اتخاذ این تصمیم تلاش کردند تا از تخریب کامل فضا برای احتمال احیای برجام جلوگیری کنند.

پیلار در خصوص احتمال ارجاع پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت و واکنش احتمالی روسیه و چین به این اتفاق خاطرنشان کرد: با توجه به تصمیم قاطع علیه ایران، مقرر شد موضوع به امنیت ارجاع نشود. شورا.” بنابراین فکر نمی کنم اکنون برنامه ای برای انجام آن وجود داشته باشد.

این تحلیلگر آمریکایی در پاسخ به سوالی مبنی بر تبعات شکست توافق هسته ای بر منطقه و جهان گفت: شکی نیست که شکست این توافق باعث افزایش تنش در منطقه و احتمال اسرائیل می شود. حمله نظامی به ایران». وی افزود: شکست این توافق باعث افزایش تلاش عربستان سعودی برای دستیابی به تسلیحات هسته ای می شود.

منبع: ایسکانیوز

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید