احمد مهدوی دامغانی محقق برجسته ایرانی در سن ۹۶ سالگی درگذشت


احمد مهدوی دامغانی مدرس، محقق، مترجم و پژوهشگر حوزه دین امروز (جمعه ۲۸ خرداد) در سن ۹۶ سالگی درگذشت. در ۱۳ شهریور ۱۳۴۰ در محله نوگان مشهد به دنیا آمد. می گوید: خانه کوچکی که در محله نوغان (یکی از محله های آن چهار روز مشهد) و در بازار معروف به «صاحبکر» و نزدیک مسجد و حمامی به همین نام در آن به دنیا آمدم. و در نزدیکی میدان نوساز «محیط در تأسیسات آستان قدس و مسجد کوهرشاد قرار داشت».

پدرش آیت الله حاج شیخ کاظم مهدوی دامغانی از بزرگان خراسان و از اساتید معروف حوزه علمیه مشهد بود. کشورهای دیگر تبدیل شده اند.

مهدوی دامغانی علوم ترکیبی قدیم و جدید را در مشهد آموخت و سپس در تهران اقامت گزید. در سال ۱۳۲۷ لیسانس ادبیات فارسی را از دانشکده هنر دانشگاه تهران گرفت و در سال ۱۳۳۳ مدرک ادبیات فارسی را از دانشکده هنر دانشگاه تهران دریافت کرد. در سال ۱۳۴۲ دکترای زبان و ادبیات فارسی را از دانشگاه تهران گرفت. موضوع پایان نامه وی تصحیح کتاب کشف الحق عزیزالدین النسفی با راهنمایی محمدتقی مدرس رضوی بود.

پس از اخذ دکترای زبان و ادبیات فارسی به عنوان استاد دانشگاه تهران، در دانشکده های هنر و الهیات دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت. از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۵ در دانشگاه مادرید در رشته ادبیات عربی و فارسی و فقه اسلامی تحصیل کرد. مهدوی دامغانی چندین سال در تهران سردفتر بود و از سال ۱۳۵۴ ریاست کانون سردفتران را برعهده داشت.

احمد مهدوی دامغانی از سال ۱۹۸۷ در آمریکا زندگی می کند و در مقطع دکترا و فوق دکترا در دانشگاه هاروارد و دانشگاه پنسیلوانیا تدریس می کند. رشته های تدریس در آمریکا شامل معارف اسلامی، ادبیات عرب، ادبیات فارسی، فقه، تفسیر و برخی از علوم اسلامی بود.

احمد مهدوی دامغانی مقالات متعددی در یگما، کلک، گلشارخ، ایران نامه، ایران شناسی، ره آورد و گلستان منتشر کرده است. از معروف ترین مقالات او می توان به منبع ابیات کلیله و دمنه و منبع اشعار مرزبانام به زبان عربی اشاره کرد. از جمله کتاب‌های منتشر شده توسط مهدوی دامغانی، علاوه بر کتاب «نصف من آشکارا حق»، تصحیح «نسمه السحر فی ذکر الشیعه و الشعر» و تألیف «شاهزاده بزرگوار و مادر بزرگوار» بود. امام علی بن». الحسین السجاد علیه السلام.

مهدوی به دلیل اینکه اهل خراسان است و در مشهد بزرگ شده است، معمولاً از عبارت «ما دوتا مشهدیم» استفاده می کند. او از شیعیان مؤمن از حضرت سامان الحجج (علیه السلام) است. به همین دلیل از حرم مطهر خود می گفت و روحانیون و علما و کارکنان این آستان مقدس را می شناخت.

چندی پیش که استاد مهدوی دامغانی عملاً به برنامه تلویزیونی شوکران دعوت شد، سخنان خود را با هیجان و اشک با سلام و ارادت به حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) آغاز کرد که مورد توجه بسیاری از مخاطبان قرار گرفت.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید