احتمال بارش تگرگ در برخی استان ها


سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران، رعد و برق و تگرگ در ۱۹ استان و وزش باد شدید و گرد و خاک در ۱۶ استان هشدار داد.

احتمال بارش تگرگ در برخی استان ها

به گزارش تایم، سازمان هواشناسی عصر امروز اخطاریه زردی مبنی بر نفوذ سامانه بارشی در کشور از پنجشنبه هفته جاری تا شنبه هفته آینده صادر کرد. این سامانه موجب بارش باران، رعد و برق، احتمال ریزش تگرگ، احتمال بارش برف در ارتفاعات، وزش باد شدید موقتی در مناطق باز، زیاد و نفوذ گرد و غبار، کاهش نسبی دما و احتمال مه خواهد شد.

بر این اساس در روز پنجشنبه مورخ ۰۵/۰۸/۱۴۰۱ استان های گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، قزوین، البرز و تهران، جمعه ۱۳۰۱/۰۶/۰۸. استان های اردبیل، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی، زنجان، خراسان شمالی، همدان، شمال مرکزی، قزوین، البرز، شمال قم، ارتفاعات تهران و سمنان و شنبه ۰۷/۰۸/۱۳۰۱: آذربایجان شرقی، زنجان، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و تحت تاثیر رژیم فوق الذکر خراسان شمالی، خراسان شمالی رضوی، ارتفاعات خزر و البرز، تهران و سمنان خواهد بود.

در چنین شرایط جوی لغزندگی جاده ها، اختلال در رفت و آمد بین شهرها به ویژه در عبور از گردنه های کوهستانی، احتمال ریزش کوه، احتمال سیلابی محدود جاده ها، احتمال بالا آمدن رودخانه ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی امکان پذیر خواهد بود.

سازمان هواشناسی به شهروندان توصیه کرد: در سفرهای خارج از شهر دقت لازم را داشته باشند و در کوهنوردی و جابجایی عشایر احتیاط کنند و در کاشت محصولات پاییزه تسریع کنند و در برداشت محصولات آماده تسریع کنند.

باد شدید و گرد و غبار

سازمان هواشناسی همچنین روز چهارشنبه از افزایش افت فشار از هفته جاری تا شنبه آینده خبر داد که موجب وزش باد شدید موقتی، خیزش گرد و غبار و نفوذ گرد و غبار در برخی مناطق خواهد شد.

بر این اساس در روز چهارشنبه ۴/۴/۱۴۰۱ شمسی، جنوب شرقی خراسان رضوی، جنوب و شرق سمنان، نوار شرقی خراسان جنوبی، البرز و جنوب تهران، پنجشنبه ۵/۸/۱۴۰۱ هجری قمری، استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، جنوب غربی. آذربایجان، کردستان، همدان، کرمانشاه، غرب اصفهان، مرکز و لرستان، جمعه ۰۶/۰۸/۱۴۰۱ همدان، کرمانشاه، مرکزی، غرب اصفهان، شمال چرمل و بختیاری، جنوب کردستان و شرق تهران و روز شنبه ۱۳۰۱/۰۷/۰۸ همدان، لرستان این سامانه متاثر از استان های مرکزی، شاه محال و بختیاری، نیمه غربی اصفهان، شمال فارس، شرق سمنان و شرق تهران خواهد بود.

در این شرایط آب و هوایی احتمال سقوط اجسام از ارتفاع، احتمال آسیب به سازه های موقت و شکستن درختان کهنسال، امکان کاهش کیفیت هوا، احتمال کاهش دید و احتمال تاخیر در پرواز امکان پذیر خواهد بود.
سازمان هواشناسی به شهروندان توصیه کرد: احتیاط در ترافیک، پرهیز از فعالیت های فیزیکی در فضای باز به ویژه گروه های حساس، عدم توقف و پارک خودروها در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و استحکام سازه های موقت اعم از بیلبورد و پوشش. گلخانه ها