اثرات گرانی لیتیوم بر بازار لوازم برقی و روان کننده – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش تجارت خبرگزاری مهر، قیمت لیتیوم در سال ۲۰۲۱ به دلیل تقاضای باتری‌های لیتیوم یونی در خودروهای برقی و لوازم الکترونیکی خانگی رو به افزایش است. در آوریل ۲۰۲۲، قیمت لیتیوم به بیش از ۸۰ دلار در هر کیلوگرم رسید که بالاترین سطح در دهه های اخیر است.

کاربردها و کاربردهای لیتیوم

لیتیوم و ترکیبات آن کاربردهای صنعتی گوناگونی دارند، از جمله ساخت باتری‌های لیتیومی، باتری‌های لیتیوم یونی قابل شارژ، شیشه‌ها و سرامیک‌های مقاوم در برابر حرارت، گریس‌های لیتیوم و افزودنی‌های ذوب برای تولید آهن، فولاد و آلومینیوم.

۶۵ درصد لیتیوم برای ساخت باتری ها از جمله خودروها، وسایل نقلیه الکتریکی (EVs) و لوازم خانگی استفاده می شود.

۱۸ درصد در صنایع سرامیک و شیشه استفاده می شود.

۵ درصد در روان کننده هایی مانند گریس لیتیوم استفاده می کند.

با افزایش تقاضا برای محصولات لیتیوم، همه نگاه ها به کشورهای عمده تولید کننده لیتیوم است، زیرا این مناطق و شرکت های معدنی نقش مهمی در تعیین قیمت بازار خواهند داشت. با توجه به رشد سریع تقاضای بازار برای وسایل نقلیه الکتریکی، که ممکن است در آینده کسری عرضه لیتیوم را تهدید کند، این کاملاً مناسب است.

تقاضا برای لیتیوم در صنعت باتری های قابل شارژ
بر اساس بخش مصرف کننده نهایی ۲۰۳۱-۲۰۲۰ (٪ تقاضا)

اثرات قیمت بالای لیتیوم بر بازار لوازم الکتریکی و روان کننده ها

کشورهای اصلی تولید کننده لیتیوم کدامند؟

آخرین داده های سازمان زمین شناسی ایالات متحده نشان می دهد که کدام کشورها بالاترین تولید و ذخایر لیتیوم را در جهان دارند. تنها در سال ۲۰۲۰، تولید سنگ معدن لیتیوم جهان به ۸۲۰۰۰ تن رسید. در اینجا هفت کشور بزرگ تولید کننده لیتیوم در سال ۲۰۲۰ آورده شده است:

تقاضای فعلی برای لیتیوم، شرکت های معدنی چینی را مجبور به خرید عملیات معدنی غنی از لیتیوم در آمریکای جنوبی کرده است. یکی از قراردادهای قابل توجه اعلام گروه معدن زیجین، بزرگترین تولیدکننده طلا و مس چین، برای ورود به بخش لیتیوم با خرید ۷۷۰ میلیون دلاری گروه Neo Lithium کانادا بود که در مثلث لیتیوم آمریکای جنوبی استخراج می کند. این منطقه بیش از ۴۰ درصد از ذخایر لیتیوم جهان را در اختیار دارد.

ملت

تولید فلز لیتیوم (تن)

ذخایر (تن)

استرالیا

۴۰۰۰۰

۲,۸۰۰,۰۰۰

شیلی

۱۸۰۰۰

۹,۲۰۰,۰۰۰

چین

۱۴۰۰۰

۱,۵۰۰,۰۰۰

آرژانتین

۶۲۰۰

۱,۹۰۰,۰۰۰

برزیل

۱,۹۰۰۴

۹۵۰۰۰

زیمبابوه

۱۲۰۰

۲۲۰۰۰۰

کشور پرتغال

۹۰۰

۶۰۰۰۰

از نظر تولید، چین ۴۰ درصد از سهم بازار جهانی را از نظر ارزش بازار در اختیار دارد. بر اساس گزارش بلومبرگ، چین ۷۳ درصد از ظرفیت تولید باتری های لیتیومی در جهان را به خود اختصاص داده است و پس از آن ایالات متحده با ۱۲ درصد قرار دارد.
جدول زیر برترین شرکت‌های لیتیومی را بر اساس ارزش بازار نشان می‌دهد. داده‌های فعلی تا ۹ آگوست ۲۰۲۱:

یک شرکت

کشور مبدا شرکت

ارزش بازار (میلیارد دلار)

لیتیوم جیانگشی گانفنگ

چین

۴۰.۲۳

آلبامارله

ایالات متحده

۲۶.۵۱۴

لیتیوم تیانچی

چین

۲۴.۳۹

متر مربع

شیلی

۱۳.۲۴

مواد معدنی پیلبارا

استرالیا

۴.۴۷۷

لئونیت

ایالات متحده

۳.۵۷۴

اورکوبرا

آرژانتین

۳.۵۷۴

افزایش قابل توجه تقاضا و قیمت لیتیوم

انتظار می رود فروش جهانی خودروهای الکتریکی در سال جاری نسبت به سال ۲۰۲۰ بیش از ۹۰ درصد افزایش یابد و به بیش از شش میلیون دستگاه برسد. ۱۵۰ و ۲۰۰ درصد

با افزایش تقاضا برای خودروهای الکتریکی و لوازم الکترونیکی مصرفی، کمبود مواد خام لیتیوم قیمت آنها را افزایش داده است. از ژانویه تا سپتامبر سال جاری قیمت کربنات لیتیوم ۳۵۲ درصد و لیتیم هیدروکسید ۳۲۰ درصد افزایش یافته است.

قیمت کربنات لیتیوم در چین

قیمت کربنات لیتیوم در چین

نحوه برخورد با نوسانات قیمت مواد

در صورت نوسانات شدید در بازار، باید نگاهی عمیق به پاسخ های تامین کنندگان و تبلیغات در مورد مواد اولیه موثر بر محصولات و شرایط چرخه عمر آنها انداخت. جستجوی جایگزین و یافتن موجودی از سایر توزیع کنندگان مجاز می تواند به کاهش هزینه های تولید کمک کند.

نرم‌افزار اطلاعات و داده‌های SiliconExpert می‌تواند به شما در پیاده‌سازی این پادمان‌ها و شناسایی ریسک‌ها در زنجیره تامین خود کمک کند. ماژول زنجیره تامین ما به مشتریانمان کمک می کند تا با تعیین امتیاز کلی ریسک زنجیره تامین برای هر شماره قطعه خاص و تامین کننده با ترکیب عوامل موقعیت جغرافیایی و ریسک های خاص، اثرات نامطلوب رویدادهای آینده را کاهش دهند.

این مطلب یک آگهی است و آژانس مهر نظری در مورد محتوای آن ندارد.