آیا پوشیدن ماسک در مدارس اجباری است؟


معاون فنی مرکز بهداشت و محیط کار وزارت بهداشت گفت: با توجه به اینکه در شرایط اپیدمی کرونا هستیم، استفاده از ماسک در مدارس و مراکز آموزشی الزامی است.

آیا پوشیدن ماسک در مدارس اجباری است؟

محسن فرهادی، معاون فنی مرکز بهداشت و محیط کار وزارت بهداشت گفت: شرایط شیوع بیماری کرونا در کشور به مدارس و مراکز آموزشی اجازه می دهد تا به صورت چهره به چهره فعالیت کنند. به همین دلیل، دانش آموزان، معلمان و اساتید باید رعایت نکات بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و شستن مرتب دست ها با آب و صابون یا مواد ضدعفونی کننده را در اولویت قرار دهند.

وی گفت: با توجه به اینکه خطر انتقال ویروس کرونا در محیط های بسته از جمله فضای آموزشی بسیار زیاد است، به معلمان توصیه می شود برای استفاده از هوای تازه و حتی المقدور در صورت عدم استفاده از کلاس درب و پنجره ها را باز کنند. دارای تهویه مناسب فاصله فیزیکی را حفظ کنید.

فرهادی تاکید کرد: همچنین لازم است کارکنان مدارس و مراکز آموزشی قبل از حضور در دانش آموزان سطوح دستگیره ها، صندلی ها و شیرهای بهداشتی را ضدعفونی کنند. لازم است افرادی که علائم کرونا حتی سرماخوردگی را نشان می دهند به دقت غربالگری شوند و این افراد به خانه آورده شوند.

به گفته عامل فنی مرکز بهداشت و محیط کار وزارت بهداشت، با توجه به اینکه امسال بوفه مدارس نیز مجاز به فعالیت هستند، ضروری است در مواقعی که دانش آموزان در حیاط هستند و مشکلی وجود ندارد، اقلام غذایی تهیه شود. ماسک های خود را در هوای آزاد بر می دارند.

فرهادی افزود: وزارت آموزش و پرورش با رژیم ایرانمان مرتبط است و تمامی رانندگان سرویس مدارس در برابر کرونا واکسینه شده اند.

وی خاطرنشان کرد: دانش آموزان بالای ۱۲ سال باید واکسن کرونا را انجام دهند و در صورتی که فاصله زمانی از آخرین واکسیناسیون آنها گذشته باشد باید زودتر دوز یادآوری را دریافت کنند.

فرهادی تاکید کرد: رعایت دستورالعمل های بهداشتی و توجه به هشدارهای مسئولان در خصوص پیشگیری و کنترل ویروس کرونا توسط دانش آموزان، مدیریت و کنترل این بیماری را به دنبال خواهد داشت تا فصل سرما به آرامی و بدون مشکل سپری شود. نگرانی نگران کننده ناشی از ویروس کرونا.