آیا پرونده تعویض ساعت در ایران بالاخره بسته شد؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، آنقدر توجه به قطع اینترنت و آسیب های متعاقب آن معطوف شده است که هیچکس وقت ندارد تعجب خود را از تعلیق اجرای قانون ابراز کند. ساعت را عوض کن اعلام رسمی کشور

اصرار دولت و مجلس بر توقف اجرای قانون تغییر ساعت تابستانی در حالی است که مرکز پژوهش های شورای اسلامی از یک سو با این اقدام مخالف است و از سوی دیگر خود دولت ساعت کاری خود را تغییر داده است. دفاتر تابستان امسال برای صرفه جویی در مصرف برق.

سایت تابناک اسفندماه سال گذشته موضع مخالف مرکز پژوهش های شورای اسلامی را در این خصوص معکوس کرد: با توجه به بررسی کارشناسی تاثیرات نیروی انتظامی بر تغییر ساعت رسمی کشور به ویژه در میزان صرفه جویی و پیک مصرف انرژی. ساعت مصرف برق بوده و با توجه به توضیحات ارائه شده در این گزارش، پیشنهاد می شود این قانون همانند سال های گذشته ادامه یابد. با توجه به توجیه و مستند بودن نتایج تحقیق به منظور بررسی اثرات تغییر ساعت در ایران و با توجه به اهمیت صرفه جویی در مصرف انرژی و ساماندهی فعالیت های اجتماعی بر اساس زمان بندی قانونی، پیشنهاد می شود این قانون در کشور اجرا شود. و لذا تصویب طرح پیشنهاد نمی شود.

خبرگزاری دانشجویان ایران نیز به نقل از علی بهادر جهرمی، سخنگوی دولت، در هجدهم خردادماه سال جاری نوشت: هیات وزیران برای مدیریت مصرف برق در روزهای گرم تابستان مصوبه ای و تبعات آن را تصویب کرد. مهم است که ساعات کاری کلیه بخش ها از ۲۱ ژوئن تا ۳ سپتامبر از ساعت ۷ صبح تا ۱۳:۳۰ باشد.

دلیل تغییر ساعت در ایران چیست؟

با هدف افزایش بهره وری انرژی و استفاده هر چه بیشتر از نور خورشید، تغییر ساعت رسمی از حدود ۵۰ سال پیش در ۷۷ کشور از جمله ایران اجرا شده است.

سابقه تغییر ساعت رسمی کشور یعنی ساعت تابستانی در ایران به سال‌های آخر قبل از انقلاب اسلامی بازمی‌گردد، اما در دهه ۷۰، دولت وقت تغییر این ساعت را به یک رویه ثابت تبدیل کرد.

اما دولت نهم در اقدامی جنجالی از تغییر ساعت رسمی کشور به مدت دو سال جلوگیری کرد، اقدامی که در نهایت شورای اسلامی شهر را بر آن داشت تا در سال ۱۳۸۵ قانون تغییر ساعت رسمی کشور را با دو شرط فوری به تصویب برساند.

بر اساس این قانون مقرر شد ساعت رسمی کشور در پایان روز اول فروردین هر سال به مدت ۶۰ دقیقه (یک ساعت) جابجا شود و از طرفی باید به حالت قبل بازگردانده شود. در آخرین ساعت آخرین روز شهریور.

به نظر می رسد اجرای این قانون پس از گذشت نزدیک به پانزده سال متوقف شد، مجلس یازدهم تصمیم گرفت تغییر ساعت رسمی کشور را برای همیشه لغو کند و شورای نگهبان در نهایت در قالب مصوبه ای این اقدام را تایید کرده است. پیاده سازی. از ابتدای سال جاری در دستور کار دولت قرار گرفت.

اجماع مشترک دولت و مجلس برای پایان دادن به قانون تغییر ساعت رسمی در حالی که بر اساس تحقیقات انجام شده، صرفه جویی در مصرف انرژی و بهبود استفاده از آن به یکی از چالش های جدید پیش روی اقتصاد ایران تبدیل شده است، موضوعی که در نتیجه اجرای این تصمیم بر اهمیت آن می افزاید.