آیا طلا و سکه گران می شود؟ – اخبار تجارت


به گزارش سایت تجارت نیوز، بازار دلار امروز با روند نزولی آغاز شد و قیمت طلا نیز تحت تاثیر بازار ارز قرار گرفت. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در بازار یک میلیون و ۳۵۸ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد و کاهش ۲۰۰ هزار تومانی حکایت از روند نزولی قیمت این فلز گرانبها در بازار داشت. سکه طرح قدیم نیز به مرز ۱۴ میلیون تومان رسید و نسبت به روز گذشته ۸ هزار تومان افزایش یافت.

مبادله طلا به عنوان سرمایه ای مطمئن در بین سرمایه گذاران همواره بازار این فلز گرانبها را پررونق نگه داشته است. قیمت جهانی طلا در هفته گذشته وارد کانال ۱۷۰۰ دلار شد، اما با اعلام نرخ بیکاری در آمریکا و موضع جدید فدرال رزرو برای افزایش مجدد نرخ بهره تا سال ۲۰۲۳ در این کشور، طلا مقاومت ۱۷۰۰ را شکست. دلار این کانال ۱۶۰۰ دلار درآمد کسب کرد. در این میان، تقویت شاخص دلار آمریکا در برابر سایر بازارهای جهانی عامل مهمی در روند نزولی بازار طلا در ماه های اخیر بوده است. با وجود تلاطم های اخیر بازار در روزهای گذشته و کاهش تقاضا، به گفته کارشناسان روند قیمت طلا با نوسانات اندک ثابت بوده است، اما کارشناسان بازار مالی نیز انتظار داشتند که قیمت طلا در روزهای آینده ثابت بماند.

قیمت طلا ثابت است

در همین رابطه جواد فلاحیان کارشناس بازارهای مالی در خصوص پیش بینی قیمت طلا در روزهای آینده به «تجرت نیوز» گفت: بازار طلا و فلزات ارتباط تنگاتنگی با دلار دارد و بازار باثباتی را در بازار خواهیم داشت. آینده. روزها، اگرچه ممکن است بازار طلا به دلیل کاهش قیمت های جهانی، طلا و حباب های ظاهری کاهش یابد قیمت طلا فراز و نشیب های بیشتری وجود دارد.

هرچند کشتی آرا در بازار طلا و جواهرات خبره است قیمت طلا وی با توجه به تغییرات بازارهای نفت و افزایش نرخ تورم جهانی این امر را صعودی تلقی نکرد و به تجارت نیوز گفت: به نظر می رسد کاهش تقاضا و اقدامات بازارساز، روند قیمت طلا را تحت فشار قرار داده است. بازار به سمت قیمت های پایین تر اما باید توجه داشت که قیمت دلار و ثبات آن در بازار طی هفته گذشته تاثیر مستقیمی بر قیمت طلا و این ثبات دارد. قیمت طلا اثر دارد

ادامه سیاست های نرخ سود و به دنبال آن تقویت شاخص دلار در هفته گذشته بازار طلا را از محدوده حمایتی ۱۷۰۰ دلاری خود محروم کرد. بر این اساس، باید گفت که بازارهای جهانی از جمله طلا، بیت کوین و شاخص دلار متاثر از عملکرد فدرال رزرو در کاهش تورم در آمریکا هستند. پس از این مبحث باید به نوسانات قیمت طلا پس از نوسانات شاخص دلار در یک ماه اخیر نیز اشاره کرد.

از سوی دیگر برخی از معامله گران معتقدند که تقاضا برای خرید طلا در بازار کاهش یافته و مردم تمایل بیشتری به خرید طلای مستعمل یا دلار دارند و کمتر به قصد سرمایه گذاری طلای نو را خریداری می کنند. زیرا این گروه بر این باورند که کارمزدهای خرید طلای جدید بسیار بالاست و طلا گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نیست. بنابراین تاجران می گویند که تقاضا برای طلا کاهش یافته است.

البته افت تقاضا در بازار طلا داستان جدیدی نیست و همزمان با افزایش قیمت طلا، بازار شاهد کاهش معاملات بود. زیرا به نظر می رسد مصرف طلا به ویژه در میان برخی از اقشار جامعه کاهش چشمگیری داشته است. آن دسته از گروه هایی که می خواهند سرمایه گذاری کنند تمایل کمتری به مصنوعات جدید دارند و تعداد محدودی نسبت به قبل طلا خریداری می کنند.