آیا اینستاگرام به سرنوشت تلگرام دچار خواهد شد؟


تجارت نیوز نوشت که پیش از انحلال تلگرام، پرونده وی بارها از سوی مراکز مربوطه مورد بررسی و بررسی قرار گرفت و در مقاطع مختلف اختلالاتی در ارتباط با وی ایجاد شد. در جریان ناآرامی های ۸ ژانویه ۲۰۱۶، تلگرام بیش از یک هفته در دسترس کاربران ایرانی قرار نگرفت و در نهایت در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۶ مجددا در دسترس قرار گرفت. در تاریخ ۱۰ می ۲۰۱۷، تلگرام مجدداً از دسترسی کاربران در کشور حذف شد. حکم دادگاه. در دستور دادستانی تهران آمده است که تلگرام باید به گونه ای فیلتر شود که حتی با استفاده از ابزارهایی مانند فیلترشکن نیز امکان دسترسی به آن وجود نداشته باشد.

فیلترینگ تلگرام با اعتراض فعالان کسب و کارهای مجازی مواجه شد و بسیاری از افراد کم درآمد به خاطر این پیام رسان نیز با مشکلات زیادی مواجه شدند. البته دسترسی به تلگرام با فیلترشکن سخت است.

رفتار مشابهی را می توان بین فیلتر شبکه اجتماعی اینستاگرام و پیام رسان تلگرام مشاهده کرد. قبل از انحلال کامل تلگرام، انتقاداتی از سوی مسئولان مربوطه به این پیام رسان وارد شد. دسترسی گاهی اوقات دشوار بود و اغلب هشدارهایی در مورد تلگرام و تهدیدات احتمالی آن ارسال می شد. حتی کارشناسان نیز به طرق مختلف نسبت به عواقب این اقدام هشدار دادند، اما نظرات آنها نادیده گرفته شد و مسئولان همواره قول تعویض پیام رسان های داخلی را دادند که تا امروز از نظر کیفی محقق نشد و تا دیروز پیام رسان داخلی روبیکا نیز در دسترس نبود.

در حال حاضر موارد مشابهی در اینستاگرام در حال رخ دادن است. برای مدت طولانی، اختلالات گسترده در ارتباط با این شبکه اجتماعی مشاهده شد. بسیاری از کاربران از عدم دسترسی و اتصال ناپایدار به آن شکایت کرده اند. حمید بیدی کارشناس فناوری اطلاعات نیز در گفتگو با تجارت نیوز وجود اختلالات را تایید کرد و احتمال هک عمومی اینترنت را برای کاربران مطرح کرد. اعتقاد بر این بود که داده های رمزگذاری شده بین افراد و سرور این شبکه اجتماعی ممکن است در جایی به صورت مدیریت شده باز و خوانده شوند.

چندین نفر نیز با استفاده از فیلتر ظاهر و تغییر آدرس IP ایران امکان دسترسی به اینستاگرام را پیدا کردند. اکنون فیلتر اینستاگرام از چهارشنبه رسمی شده است و دیگر امکان اتصال به این شبکه اجتماعی بدون استفاده از VPN وجود ندارد.

آیا فیلتر اینستاگرام دوام دارد؟

به دلیل عدم شفافیت، پاسخ به این سوال دشوار است. کاربران این روزها نیاز به استفاده از شبکه های اجتماعی برای برقراری ارتباط و حتی تعداد زیادی از آنها برای کسب درآمد دارند. غالباً مردم مخالفت خود را با اجرا و تصویب طرح حفاظت به صورت کلی تر و حتی با شرکت در برخی کمپین های مجازی اعلام کرده اند.

هر بار که طرح حفاظتی مطرح می شود، سوال اصلی این است که چه سرنوشتی در انتظار دیگر پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی بدون فیلتر است. این موضوع نگرانی کاربران را در مورد هرگونه محدودیت مربوط به اینستاگرام، واتس اپ و … نشان می دهد.

طبق آخرین آمار ۹ میلیون ایرانی از طریق اینستاگرام کسب درآمد می کنند که بیشتر این درآمدها اندک و محلی است. مسدود شدن اینستاگرام و فیلترینگ اینستاگرام تاثیر زیادی بر منبع درآمد آنها خواهد گذاشت. این روزها که بحث اشتغال در کشور از اهمیت بالایی برخوردار است، این محدودیت ها در جهت معکوس توجه به موضوع درآمد و اشتغال است.

تا زمانی که شفافیت در مورد فیلتر اینستاگرام وجود نداشته باشد، احتمال تداوم آن وجود دارد و لازم است هر چه سریعتر مسئولین در قبال این مشکل پاسخگو باشند.