آماده سازی آیفون برای TSMC در سال ۲۰۲۴


در سال ۲۰۲۴، اپل قصد دارد از تراشه های ۳ نانومتری برای برخی از مدل های خود استفاده کند.

آماده سازی آیفون برای TSMC در سال 2024

گزارش کردن زمان خبریمدتی است که اخبار تراشه ۳ نانومتری سامسونگ را می شنویم. اواسط سال ۲۰۲۲ را پشت سر گذاشتیم و تولید نسل اول تراشه ۳ نانومتری سامسونگ اکنون آغاز شده است. این دستاورد برای کره ای ها اهمیت دارد زیرا تایوانی ها (TSMC) هنوز به مرحله تولید تراشه با این فناوری نرسیده اند.

تراشه سامسونگ ۳ نانومتری

Samsung Foundry امروز اعلام کرد که تولید انبوه تراشه های نسل اول خود را در گره ۳ نانومتری آغاز کرده است. این بر اساس معماری جدید ترانزیستور GAA (Gate-All-Around)، مرحله بعدی پس از FinFET است.

در مقایسه با معماری ۵ نانومتری، تراشه‌های نسل اول ۳ نانومتری سامسونگ می‌توانند تا ۲۳ درصد عملکرد بهتر، ۴۵ درصد مصرف انرژی کمتر و ۱۶ درصد فضای کمتر ارائه دهند.

انتظار می رود اپل در پایان سال جاری TSMC را خریداری کند. تراشه های ۳ نانومتری اما مطمئناً نمی توان از آن برای استفاده در سری گوشی های آیفون ۱۴ استفاده کرد که کمتر از ۶ هفته دیگر معرفی می شوند.

برای کسانی که با این نوع تراشه ها آشنایی ندارند باید گفت که مدل ۳ نانومتری جدیدترین و پیشرفته ترین نود در فرآیند تولید پیشرفته ترین تراشه های دنیاست. هرچه این عدد کمتر باشد، ترانزیستورهای بیشتری روی آن تراشه وجود دارد و هر چه تعداد ترانزیستورهای روی تراشه بیشتر باشد، قدرتمندتر و کارآمدتر است.

مدل های جدید آیفون ۱۴ پرو به تراشه A16 Bionic مجهز شده اند که توسط TSMC با استفاده از گره پردازش ۴ نانومتری ساخته شده است. مدل‌های معمولی این گوشی از تراشه A15 Bionic، یک فرآیند ۵ نانومتری که در تمام گوشی‌های سری آیفون ۱۳ یافت می‌شود، دوباره استفاده می‌کنند.

تراشه 3 نانومتری

حتی زمانی که اپل قصد دارد در سال ۲۰۲۴ تراشه‌های ۳ نانومتری را در نسخه‌های پرو و ​​غیرپرو آیفون ۱۶ قرار دهد، همچنان می‌توان از نسخه‌های مختلف این تراشه‌ها برای متمایز کردن مدل‌های گران‌تر آیفون از مدل‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر استفاده کرد.

البته اپل تنها شرکتی نیست که TSMC برای آن تراشه های ۳ نانومتری تولید خواهد کرد. تا سال ۲۰۲۴، بزرگترین ریخته گری مستقل جهان باید سیلیکون ۳ نانومتری را برای AMD، MediaTek، Qualcomm و دیگران تولید کند.