رژیم لاغری سریع

آرتریت پسوریاتیک چیست و علت آن چیست؟

پسوریاتیک یک بیماری پوستی است که ممکن است ابتدا به عنوان یک بیماری آرتریت به نام آرتریت پسوریاتیک در برخی از بیماران ظاهر شود.

این بیماری با یک نوع خشن و پوسته پوسته از تحریک یا بثورات پوستی مشخص می شود. معمولاً در آرنج، زانو و پوست سر ظاهر می شود. مشکلاتی در انگشتان پا، ناخن های دست و چشم نیز ممکن است تجربه شود.

اگرچه این بیماری مسری نیست، اما علت آن، مانند برخی از انواع آرتریت، ناشناخته است. برای بررسی وقوع آرتریت پسوریاتیک و آرتریت پسوریاتیک همراه با آن به تشخیص مناسب نیاز است. آزمایش خون، اشعه ایکس و آزمایش مایع مفصلی، سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی لازم است.

اعتقاد بر این است که افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. نیش حشرات و همچنین بریدگی ها و خراش ها باعث شیوع بیماری می شوند.

آرتریت پسوریاتیک باعث تورم و درد در لکه های پوسته پوسته بدن تحت تاثیر پسوریازیس و نه فقط مفاصل می شود. فقط حداقل ۱۰ درصد از مبتلایان به پسوریازیس ممکن است به این نوع آرتریت مبتلا شوند که معمولاً مردان و زنان ۲۰ تا ۵۰ ساله را هدف قرار می دهد.

معمولاً علائم آرتریت پسوریاتیک به آرامی و در موارد خفیف ظاهر می شود. آنها شامل درد و قرمزی ظاهری چشم، تورم و سفتی همراه با درد در مفاصل و بروز لکه‌های خاکستری یا نقره‌ای روی پوست سر، زانوها و آرنج‌ها و همچنین انتهای تحتانی ستون فقرات هستند. انگشتان دست و گاهی اوقات انگشتان پا ممکن است متورم شوند و در نتیجه ظرفیت حرکت محدود شود.

پنج نوع شناخته شده آرتریت پسوریاتیک وجود دارد و بیماران ممکن است از بیش از یک نوع رنج ببرند.

آرتریت نامتقارن باعث تورم و درد مفاصل دو طرف بدن نمی شود بلکه مچ پا، مچ دست، لگن و زانو را درگیر می کند.

آرتریت متقارن علائمی شبیه به آرتریت روماتوئید دارد اما خفیف‌تر است و مورد تغییر شکل کمتر است. اشتباه در آرتروز، Distal Interphalangeal Predominant آخرین مفاصل انگشتان یا انگشتان پا را درگیر می کند. نوع جدی‌تر و شدیدتر آرتریت پسوریاتیک، آرتریت موتیلان است که مفاصل پا و دست را درگیر می‌کند و در نهایت منجر به تخریب استخوان‌ها و غضروف‌ها می‌شود.

یکی دیگر از بیماری های نادر و جدی، اسپوندیلوآرتریت پسوریاتیک است که باعث تغییر شکل و تغییرات احتمالی در وضعیت بدن می شود. حرکت گردن و کمر ممکن است دردناک باشد زیرا ستون فقرات دچار التهاب می شود.

درمان آرتریت پسوریاتیک شامل درمان آن نمی شود، بلکه فقط از آسیب بیشتر ناشی از التهاب و تسکین درد جلوگیری می کند. خیساندن در آب گرم یا حمام گرم ممکن است همراه با سایر کاربردهای حرارتی تسکین دهد. یک متخصص پوست برای مشکل پوست و یک درمانگر یا روماتولوژیست برای بیماری مفصلی مورد نیاز است.

ممکن است ورزش برای تقویت عضلات و استخوان ها برای تسهیل حرکت بهتر مفید باشد. داروهایی مانند مسکن های ضد التهابی نیز ممکن است بسته به مورد بیمار تجویز شوند.

تزریق استروئید همچنین ممکن است در موارد خاصی انجام شود، در حالی که جراحی معمولاً برای موارد شدید آسیب مفصل ضروری است. هر نوع درمان باید با پزشک مشورت شود زیرا بیماران مختلف شرایط متفاوتی دارند و به طور کلی ترکیبات مختلفی از بیماری مفصلی دارند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر