آخرین وضعیت ساختمان های ناایمن تبریز/ اختصاص ۱۰ میلیارد تومان برای ایمن سازی ساختمان های مرکز شهر


به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، فریدون بابایی آگدام، رئیس کمیته شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز امشب در نشست مشترک سازمان شهرسازی، معماری، عمران، حمل و نقل و ترافیک گفت: وجود دارد. یک مرکز تجاری و خدماتی در مرکز شهر است و در این راستا جلسه ای با دادسرای عمومی تبریز تشکیل دادیم که جلسه تعیین تکلیف و مقرر شد جلسات دوره ای برگزار شود.

وی افزود: نهادهای ذیربط به جای موازی کاری جلساتی را در این زمینه تشکیل دادند تا در نهایت به سمت تصمیم گیری حرکت کنند.

رئیس کمیته شهرسازی و معماری شورای شهر تصریح کرد: وی در گفت و گو با مدیران شهری پایتخت عنوان کرد که اسامی ساختمان های ناایمن پس از مجوز دادستانی در رسانه ها منتشر شده است، در صورت نیاز باید بایستی اسامی را نیز منتشر کنید و تا حدودی بتوانیم برای ایمن سازی ساختمان ها اقدامات جدی انجام دهیم.

وی افزود: شهرداری برای ایمن سازی و بهسازی ساختمان های مراکز پرخطر اعلام آمادگی کرده است و همچنین آمادگی داریم یک سری سیاست های تشویقی برای صدور مجوز واکسیناسیون ارائه کنیم.

روح الله رشیدی، رئیس سازمان عمران، حمل و نقل و ترافیک شورا نیز در این جلسه گفت: با توجه به رویه های خاص، باید تدابیر ایمنی اتخاذ شود تا شاهد حوادث ناگوار در سطح شهر نباشیم.

مهمت باقر هنربر، مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی در این نشست گفت: باید به موضوع پیشگیری در کشور توجه بیشتری داشته باشیم.

وی افزود: رعایت نکردن استانداردها، عدم نظارت مسئولان ذیربط و رای گیری اشتباهات مجموعه ای از کمیته ها منجر به بروز حوادثی مانند پلاسکو و مترو شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی با بیان اینکه تمام تلاش ما بر این است که دچار آسیب تصادف نشویم، ادامه داد: صورت دائما در معرض دید قرار می گیرد.

هنربر با اشاره به نقش پر رنگ اصناف و کسبه در مرکز شهر گفت: ما وارد بحث ایمن سازی معابر و حتی مدارس شدیم تا جریانی مثل پایتخت در شهرمان رخ ندهد.

وی افزود: از زمان حادثه کلانشهر، تعداد مراجعه کنندگان به ما افزایش یافته و این نشان دهنده تمایل مردم به کار در مکان های امن است.

وی با بیان اینکه پیشگیری اولین قدم در کاهش تصادفات است تا شهروندان بتوانند در آرامش زندگی کنند، گفت: حفاظت از مناطق حاشیه ای نیز موضوعی ضروری است که باید جدی گرفته شود.

علیرضا زبردست مدیرکل آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت ساختمان های خطرناک شهر گفت: ایمن سازی مراکز و ساختمان های پرخطر در دستور کار قرار گرفته و به شدت در دستور کار قرار دارد. . این روند سخت وجود خواهد داشت برخی از.

وی افزود: امسال ۱۰ میلیارد تومان از بودجه مناطق هشت گانه برای ایمن سازی معابر تحت تملک شهرداری تبریز به ویژه در مرکز شهر در سال جاری اختصاص یافته است.

به طوری که محمد عزتی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز در این نشست اظهار داشت: باید در موضوع ایمن سازی ساختمان های پرخطر و آسیب پذیر سیاست کل نگر ملی تدوین شود.

وی افزود: مالکان ساختمان های خطرناک می توانند با مراجعه به مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن نسبت به بحث استحکام و درخواست مجوز اقدام کنند.

عزتی یادآور شد: در بحث عوارض و صدور پروانه نیز کمک می کنیم و علاوه بر این یا ملک به صورت حسن شهرت در اختیار ساکنین قرار می گیرد و یا خود مالکان برای ایمن سازی آن اقدام می کنند.

علیرضا نوایی باغبان رئیس کمیته برنامه و بودجه شورای شهر در این جلسه گفت: باید در این زمینه تصمیم گیری شود و انتظار می رود مسئولان در این حوزه برنامه داشته باشند.

وی افزود: سخت گیری در این زمینه با تسهیل و تسهیل لازم است، هر جا جان و مال مردم در خطر باشد شهرداری موظف به انجام وظیفه است.

این باغدار تصریح کرد: شورای شهر می تواند به شهرداری اجازه دهد که هزینه پروانه این ساختمان رایگان است.

وی ادامه داد: اینکه ضوابط میراث اجازه بازسازی راهروهای قدیمی را نمی دهد، مسئولیت هر اتفاقی با میراث فرهنگی است، زیرا این قوانین مانع از نوسازی می شود.

رئیس کمیته برنامه و بودجه گفت: به ویژه باید در تعرفه تجدید نظر کنیم و برای کسانی که بحث تمدید و بازسازی دارند، تخفیف، مجوز رایگان و سایر مشوق ها ارائه کنیم.

وی گفت: باید هر چه سریعتر در مورد ساختمان های در معرض خطر تصمیم گیری شود و بقیه باید سیمان شوند.

البستانی تاکید کرد: باید کانالی ایجاد شود تا ساکنان ساختمان های تجاری گزارش های خود را بیان کنند.

همانطور که احد صادقی دبیر شورای اسلامی شهر در این جلسه اظهار داشت: میراث فرهنگی فردی نیست که برای جلوگیری از ریزش ساختمان ها اقداماتی انجام داده بلکه یک سری قوانین است که باید از بالا هدایت شود. .

وی افزود: بازاری که ثبت جهانی شده برای ما مهم است و در کنار آن جان و مال مردم برای ما اهمیت ویژه ای دارد.

صادقی تاکید کرد: نقش همکاران استاندار نیز در اینجا مهم است و اداره راه و شهرسازی باید تا جایی که قوانین برای تمدید اجازه می دهد کمک کند و شهرداری نباید عوارض دریافت کند.

وی تاکید کرد: حتی انتقال این مکان ها به خارج از مرکز شهر و تمرکز زدایی از این منطقه از دیگر راهکارهای قابل اجراست.

رئیس کمیته شهرسازی و ساخت و ساز شورای اسلامی شهر در خاتمه جلسه و جمع بندی موضوع اظهار داشت: به عنوان شورای شهر و نماینده مردم موظف به پیگیری در راه ولایت هستیم. ایمنی و سلامت مردم.

در جلسه آتی شورای شهر گزارش کاملی از این جلسات و همچنین ضرورت حضور صاحبان ساختمان های خطرناک برای هماهنگی بهتر خواهیم داد.

وی تایید کرد که تصمیمات این جلسه به شرح زیر است:

برگزاری جلسات ایمنی منسجم برای ساختمان های پرخطر با در اختیار داشتن تمامی تجهیزات مربوطه
تعیین ساختمانهای ناایمن توسط شهرداری، راه و شهرسازی و اخطار کتبی به مالک آن ساختمان.
اداره کل راه و شهرسازی در خصوص شمول تأسیسات ساختمانی ناایمن، شیوه نامه و گزارشی را به شورا ارائه می کند.
شهرداری در مقام مالک باید گزارش ساختمانهای متعلق به شهرداری را با ذکر نام ارائه نماید.
مقرر شد شهرداری تبریز در خصوص صدور پروانه ساختمانی برای ساختمان های تجاری ناایمن فاکتور تشویقی صادر کند.
تعیین کاربری های تجاری خالی توسط شهرداری و حمل و نقل اضطراری برای ساکنین شهر.

انتهای پیام/